Pestujeme koriander, bylinku uľavujúca od kŕčov

Premýšľate nad tým, akú bylinku zasadíte do svojej bylinkovej záhradky? Bylinková záhradka by mala byť plná byliniek, ktoré vám môžu pomôcť uľaviť od zdravotných neduhov. Okrem levandule a nechtíka sa musí v bylinkovej záhradke nachádzať tiež koriander, ktorý je však lepšie pestovať samostatne než s ostatnými bylinkami. 

Koriander ako taký môžete poznať hlavne z kuchyne. V kuchyni sa totiž využíva naozaj hojne. Je to korenie, ktoré patrí snáď do každého pokrmu. Krásne ochutí treba zemiakové pokrmy, výborne sa hodí aj k teľaciemu mäsu. Má liečivé účinky, čo je o bylinkách všeobecne známe. 

Ak by sme mali vymenovať konkrétne účinky koriandru, spomenuli by sme napríklad to, že je bohatý na niekoľko vitamínov, zlepšuje trávenie človeka, uľavuje od bolestivých a nepríjemných kŕčov, prípadne uľavuje aj od bolesti kĺbov. Do jedál by si ho mali dávať tí, ktorí sa trápia s nechutenstvom. Koriander totiž zlepšuje chuť do jedla. 

Čo je to koriander 

Koriander je bylinka, ktorá môže dorásť pokojne až do pol metra. Ako sme spomenuli, najlepšie urobíte, keď ho budete pestovať v samostatnom kvetináči, ale nebojte sa ho zasadiť ani do záhone na záhradu. Koriander je inak typický svojimi listami, sú totiž vrúbkované. Nemýľte si však koriander a petržlen, lístky majú veľmi podobné. 

Koriander sa pestuje už dlhé stáročia, dokonca ho pestovali aj v Egypte, kedy koriander považovali za obetný rastlinu, teda ju ukladali do hrobov faraónov. 

Ako pestovať koriander 

Pokiaľ chcete vyskúšať liečivé účinky koriandra na vlastnej koži, mali by ste vedieť, ako ho pestovať. Všeobecne platí, že bylinky potrebujú k svojmu spokojnému rastu teplo, svetlo a zálievku. Koriander potrebuje to isté, s vodou však opatrne. Príliš veľa zálievky môže narušiť rast koriandra. Nezabudnite na prihnojovanie, hnojí sa raz mesačne. 

Môže sa Vám ešte páčiť...