Poľnohospodári sú bez sena. Musí sa zbaviť svojho dobytka

Kým ruskí poľnohospodári sa stretávajú s nepríjemným a veľmi jedovatým boľševník, ktorý im ničí úrodu, českej poľnohospodárov trápi naopak nedostatok sena, ktoré je krmivom pre chované zvieratá. Vďaka tomuto problému sú českí poľnohospodári nútení zbaviť sa nie stoviek, ale tisícok kusov svojho dobytka, pretože dobytok nemajú, čím kŕmiť. 

Je však potrebné uviesť na pravú mieru, že sa nejedná o likvidácii celých chovov. Nedostatok sucha síce spôsobil nedostatok sucha a slamy, ale nie je to dôvod, prečo by sa mali likvidovať celé chovy. Je len potrebné znížiť stavy chovaných zvierat, avšak aj to bude podľa všetkého veľmi náročné a dlhé. 

Dôvodom dlhého a náročného znižovanie stavov chovaných zvierat je predovšetkým to, že o chované zvieratá nie je záujem, je teda veľký problém je predať. 

Kde je najhoršia situácia v republike? 

Síce je nedostatok sena problém celej republiky, ale sú miesta, kde sú na tom horšie ako inde. Najhoršia situácia je podľa všetkého v strede, kde sa vyprodukovala sotva polovica sena, než čo ako je to obvykle. Chýbať však nebude len seno, ale aj slama, ktoré v priemere chýba tak dvadsať percent. 

S nedostatkom sena rastie jeho cena 

Samozrejme nedostatok sena má veľký vplyv na jeho cenu. Podľa poľnohospodárov sa teraz dá kúpiť tona sena za štyritisíc korún. Vlani však cena za tonu sena bola tretinová. Okrem toho o seno sa teraz Česi sporia s Rakúšanmi, pretože aj tí majú o neho záujem. Aj v Rakúsku sa teraz stretávajú s jeho nedostatkom, preto odkupujú seno od českých predajcov. 

Poľnohospodári teraz čakajú na to, až im štát začne vyplácať kompenzácie za sucho. V súčasnej dobe sa však stále vypláca kompenzácie za sucho minulého roka. Kto vie, kedy sa začne s vyplácaním kompenzáciou za sucho tohtoročný. 

Môže sa Vám ešte páčiť...