Ako postupovať pri výbere matraca

Ako postupovať pri výbere matraca

Latexový matrac alebo je lepšie zvoliť tradičný penový matrac? Ľudia raz za čas uvažujú nad tým, aký matrac si vlastne zaobstarajú do svojho príbytku. A je to logické, matrac nemá nekonečnú životnosť a nejedná sa o spacieho parťáka, ktorý s človekom bude do konca života. Zvyčajne sa životnosť matraca odhaduje na sedem, osem rokov. Záleží samozrejme na materiáli, z ktorého je vyrobená, aj na miere používania aj na tom, akej hmotnosti je jej majiteľ, ktorý na nej dnes a denne zaspáva. Keď však dôjde na to, že musíte matrac kúpiť po rokoch znova, poradíme vám, ako pri výbere postupovať.

Matrac musí byť dostatočne tvrdý aj hrubý

Medzi rozhodujúce faktory, ktoré vám prezradia, či vytipovaný matrac je naozaj kvalitný, patrí tvrdosť a hrúbka. Nielen matrac pre bábätká by mal byť dostatočne tvrdý, aby bola zaistená celková podpora nášho chrbta a predchádzalo sa nielen bolestiam chrbtice, ale aj problematickému dýchaniu, ku ktorému počas spania na príliš mäkkom matraci dochádza.

Čo sa týka spomínanej hrúbky, neberte si matrac, na ktorom budete cítiť rošty pod sebou. Voľte skôr hrubšie alternatívy, pri ktorých, pravdepodobne, nedôjde k takému rýchlemu preležaniu alebo prehnutiu v niektorých jej častiach.

Priedušnosť a teplotná regulácia sú ďalšie položky na zozname

Okrem toho je kľúčové zistiť, ako je na tom matrac po stránke priedušnosti. Ľudia sú stvorenia, ktoré sa dnes a denne potia. Nie je na tom nič neobvyklé, jednoducho je to tak. Najmä v lete sa doslova zahaľujeme do potu. Aby ste však nespali vo vlhkosti, ktorá následne vedie k vzniku nebezpečných plesní, zistite si, ako je na tom matrac po stránke priedušnosti.

A tiež sa informujte o termoregulačných schopnostiach, aby nedošlo k prehrievaniu matraca (to je nebezpečné hlavne u malých detí).

Čo je dôležité pri výbere matraca urobiť

  • Informujte sa vždy o použitom materiáli. Každý materiál oplýva inými vlastnosťami a nie všetky stoja za kvalitnou oporou chrbta pri spánku.
  • Odporúčame kúpiť matrac s poťahom, ktorý zaistí jednoduchú údržbu tohto spacieho spoločníka.

Môže sa Vám ešte páčiť...