Prečo brzdy vydávajú nepríjemné zvuky?

Keď si človek kúpi auto, musí počítať s tým, že do neho bude „vrážať“ peniaze, a to napríklad vtedy, keď sa automobil pokazí. Je potrebné si uvedomiť, že automobil je len jeden stroj, ktorý sa neustále opotrebováva, keď ho používate. A keďže je to stroj ako každý iný a opotrebováva sa, potom musíte očakávať, že sa môžu vyskytnúť poruchy, ktoré vás môžu stáť naozaj veľa. Ak patríte k vodičom, potom viete, že najdôležitejšie zo všetkého sú brzdy. Brzdy však často dokážu potrápiť.

Medzi najčastejšie závady na automobiloch patrí jednoznačne pískajúce alebo divné zvuky vydávajúcej brzdy. Brzdy sú naozaj neoddeliteľnou súčasťou vozidiel a bez toho, aby boli v poriadku, nesmieme nesednout do auta a rozbehnúť sa. Ak teda brzdy pískajú alebo vydávajú iné podivné zvuky, potom je niekde problém.

Aké sú najčastejšie príčiny toho, že brzdy vydávajú nepríjemné zvuky?

  • Opotrebované brzdové doštičky. To je jeden z najčastejších dôvodov, prečo doštičky pískajú. Pískanie je v tomto prípade zámerné a má upozorňovať vodiča práve na to, že problém je v opotrebovaných brzdových doštičkách. Odporúčame ich preto vymeniť v čo najkratšom čase.
  • Skorodované brzdové kotúče. To je druhý najčastejší dôvod, prečo brzdy vydávajú nepríjemné zvuky. V tomto prípade vám budú brzdy chrčet. Keď mu brzdy chrčí, potom sú brzdové kotúče skorodované. Je to úplne bežná ťažkosť, dochádza k nej preto, že vlhkosť cez noc padá na oceľový kotúč a on následne skoroduje. Opäť je ideálnym riešením výmena kotúča.
  • Nedostatok lubrikácie. To je tiež veľmi častá príčina toho, že vydávajú brzdy divný zvuk. Mazanie bŕzd je bohužiaľ niečo, na čo vodiči a majitelia vozidiel zabúdajú. Pohyblivé, styčné body so musí mazať, plochy musí byť v brzdách čisté, nezrezlé, namazané ideálne vazelínou. Väčšinou stačí len brzdy namazať, nie je potrebné väčšieho zásahu.

Môže sa Vám ešte páčiť...