Prečo musí každé jedlo dňa obsahovať poriadnu porciu proteínov?

Začínate s kulturistikou alebo športom všeobecne a spoločne s týmto novým koníčkom prechádzate na lepší stravovanie? Ak tomu tak naozaj je, pravdepodobne ste sa zarazili nad slovami nutričného špecialistu, ktorý tvrdil, že každé jedlo dňa musí obsahovať poriadnu dávku proteínov. Určite ste si v tejto chvíli položili otázku, či sú proteíny teda tak dôležité alebo či v nich je niečo zázračného. Poďme si povedať odpoveď. Prezraďme si konkrétne odpoveď na otázku, prečo sú proteíny tak dôležité pre naše telo?

Bez kvalitných bielkovín to nejde

Bielkoviny alebo tiež proteíny sú pre naše telo skutočne veľmi dôležité. Bez nich to skrátka nejde. Najmä ak chcete stavať svalovú hmotu a chcete si svaly udržať, nemali by ste bielkoviny vo vašom tele postrádať. Bielkoviny sú totiž základným kameňom svalov.

Aj tréneri v posilňovni vám iste povedia, že nech už budete trénovať sebetvrději, nikdy nedosiahnete takých výsledkov, keď nebudete mať proteíny vo svojom jedálničku.

Ako doplniť do tela kvalitné proteíny?

S tým súvisí otázka, a síce ako do tela dostať kvalitné proteíny. Máte konkrétne dve možnosti, a to buď dodať proteíny do tela s pomocou stravy, alebo dodať bielkoviny do tela s pomocou doplnkov stravy, ako sú rôzne proteínové prášky všetkých príchutí.

Ak ste sa rozhodli dodať bielkoviny do tela klasickou cestou čiže potravinami, odporúčame zaradiť do jedálnička hlavne dostatok mäsa. V ňom sa totiž nachádza naozaj veľké množstvo bielkovín. Okrem toho odporúčame vajcia a ďalej potom mliečne výrobky.

Ak ste sa však rozhodli dať zelenú spomínaným proteínovým práškom rôznych chutí, odporúčame pozerať sa na zloženie. Všeobecne platí, že čím vyššia biologickú hodnotu bude proteín mať, tým lepším je pre človeka a jeho svaly.

Môže sa Vám ešte páčiť...