Pripravte terasu s pergolou na zimu

Už máte zazimovanie a pripravenú terasu na jeseň a zimu? Správna údržba vykonaná pred chladnými zimnými mesiacmi predĺži životnosť a zabezpečí, že terasa aj pergola bude na jar vyzerať ako nová. 

Sťahovanie a trhanie rastlín 

Niektoré kvety ešte stále kvitnú, ale musí sa jednoducho sťahovať dovnútra. Vhodné miesto na prezimovanie závisí od druhu rastliny. Niektoré prezimujú len v chlade a tme, iné ale zase potrebujú svetlo alebo vyššiu teplotu. Ideálne sú chodby s oknami, pôdy a pivnice s možnosťou dôsledného vetrania. 

Vyberte aspoň pokoj, ktorý je najchladnejší, teda najviac 19 ° C. Väčšina kvetov sa nemusí moc skracovať, počká to na jarný rez. Stačí ich zastrihnúť na 15 cm. Po presťahovaní rastlín im uberajte zálievku, zalievajte 1x za 14 dní a pravidelne kontrolujte. 

Podlahy nielen drevené 

Drevo vonku podlieha poveternostným vplyvom, bez ošetrenia stráca pôvodnú farbu a praská. V medzerách sa usadzuje špina, huby, riasy a mach. Použite špeciálne čistiace prípravky a impregnačný olej chrániaci pred dažďom, snehom a mrazom. Najprv zameťte z terasy väčšie nečistoty a prach, vytrite navlhčenou handrou a nechajte vyschnúť. Potom ju napustite olejom. 

Drevoplastu sú v kurze a údržba je jednoduchšia ako pri dreve. Najprv je zbavíme veľkých nečistôt, výmetu metlou a vydrhnite kefou iba v smere dosky. Vytrite mydlovou vodou alebo použite vysokotlakovú čističku s tlakom maximálne 80 barov. 

Kameň, betón a dlaždice 

Tieto povrchy očistite od mastnoty, vystriekajte je silným prúdom vody z hadice. A radšej nepoužívajte vysokotlakové čističky, povrch by mohol popraskať. 

ošetrenie nábytku 

Ak nemôžete presťahovať nábytok trebárs do zimnej záhrady, je potrebné ho náležite ošetriť. 

Kovový nábytok má ochrannú vrstvu proti korózii, môže zostať vonku, na mieste, kde na neho neprší a prikryjete ho plachtou. 

Plastový nábytok umyte, poskladajte a chráňte pred mrazom na pôde alebo v garáži. Vonku skrehne a bude praskať. 

Hliníkový nábytok je nenáročný na údržbu a cez zimu potrebuje iba ochrániť pred mrazom a vlhkom. Takže ho stačí umyť a schovať pod strechu a ochrániť keď mrzne. 

Drevený a ratanový nábytok pre zachovanie pôvodného vzhľadu treba naolejovať, neskladovať v teplom a suchom prostredí, aby príliš nevysychal. Vo vlhku môže ale chytiť pleseň, ak dostatočne nevetráme. 

Markízy a slnečníky 

Markízy zasuňte do základnej polohy, aby nemuseli čeliť poveternostným podmienkam. Slnečníky a ďalšie tieniace plachty poriadne vysušte na slnku a uložte na chránené miesto. Vypojte veci zo zásuvky, kovové a plechové doplnky odneste do domu kvôli korózii. 

Môže sa Vám ešte páčiť...