Proteíny – prečo sú tak dôležité a kde ich nájsť

Dnešný svet žije iba zdravým stravovaním. Je to len dobre, veď na zdravie by sa rozhodne malo dbať. V poslednej dobe sa jej zdravo čím ďalej viac, čo je chvályhodné. Väčšinou sú však ľudia k tomuto novému životnému štýlu doslova dokopáni, pretože majú napríklad rôzne zdravotné problémy, ktoré sú spôsobené zlým, nekvalitným a nezdravým stravovaním. A len opak môže častokrát napraviť tieto škody v tele.

Rad ľudí sa zdravého stravovania celkom obáva, čo je pochopiteľné. Nevie si predstaviť, že by snáď mali nahradiť milovanú pizzu alebo iné obľúbené pokrmy, medzi ktoré sa radí napríklad hamburgery, hranolky či trebárs rôzne druhy sladkostí. Lenže ako už si raz človek zvykne na toto stravovanie, potom už sa mu po nezdravých veciach ani nezasteskne. Chce to len pochopiť, že zdravé stravovanie môže byť tiež rôznorodé. Internet je plná rád a receptov.

Keď už sa začne so zdravým stravovaním, väčšinou sa rozhýbe začať aj športovať. Veľakrát chodíme do posilňovní, kde chceme odbúrať naše tuky a chceme posilniť naše svaly. K tomu však potrebujeme aj poriadnu dávku proteínov.

Na čo sú proteíny dobré?

Proteíny užívajú hlavne tí, ktorí chcú mať svalnatú postavu. Samozrejme sú proteíny pre telo nutnosťou, ale ak cvičíme, potom nám pomáhajú udržať svalovú hmotu. Svaly teda nechabnou, sú stále také, aké sme ich vypracovali v posilňovni.

Pri cvičení v posilňovni sa však odporúča tréner, ktorý nám predpíše potrebnú dávku proteínov a ktorý nám zostaví jedálny lístok, do ktorého proteíny taky zasadí.

Proteíny a kde ich nájsť

Ak by ste však chceli cvičiť sami, potom by ste mali vedieť, kde proteíny nájdete. Sú hlavne v doplnkoch stravy, kedy je pijete hlavne po cvičení a mnohokrát taky po ranu. Čo sa táckou klasických pokrmov, nájdete ich napríklad v rybách. Ryby však nie sú práve obľúbené, a tak mnoho ľudí uprednostňuje vajíčka na raňajky, kde taky je nejaké to percento potrebných proteínov.

Môže sa Vám ešte páčiť...