Ranné návyky, ktoré negatívne ovplyvňujú náš spánok

Každý, kto sa zaujíma o zdravý životný štýl vie, že spánok je dôležitou súčasťou našich dní. Dostatok spánku (kvalitného spánku) zaisťuje nielen fyzickú, ale aj emocionálnu pohodu. Počas tejto časti dňa dochádza k celkovej regenerácii organizmu, tiež k utriebeniu všetkých podnetov, ktoré mozog počas dňa nazbieral, a samozrejme k celkovej príprave orgánov na ďalší deň. Bohužiaľ sa počas dňa dopúšťame niekoľkých vecí, ktoré na kvalite spánku skôr uberajú.

Až príliš veľa kofeínu

Dať si ráno alebo potom raz počas dňa kofeínový nápoj (akýkoľvek, nielen kávu), nie je samozrejme na škodu (najmä, ak vám chutí), ale preháňať to s konzumáciou kofeínu nie je práve zdraviu prospešné (či spánku prospešné).

Len máloktorý konzument kofeínových nápojov vie, že účinky kofeínu bežne nastupujú až do pätnástich minút a vrcholia (dokonca) až o hodinu neskôr). Kofeín v našom tele ďalej zostáva až neuveriteľných šesť hodín, až potom sa látka dostáva von. Mnohí lekári sa dokonca nechali počuť, že k úplnému odstráneniu kofeínu z tela dôjde až po desiatich dlhých hodinách.

Nulová spánková rutina

Každodenné prebúdzanie sa v inú dobu tiež nie je práve na prospech nášmu spánku. Kvalitný spánok sa dá vypestovať tým štýlom, že si vypestujeme takzvanú spánkovú rutinu. O čo sa jedná? Ide o návyk, kedy chodíme spať zhruba v rovnakom čase, rovnako tak v rovnakom čase zhruba zaspávame.

Voľnejší spôsob života je síce možno veľmi sympatický a človeku sa možno páči tá sloboda, ktorú v tomto smere prináša, na druhú stranu si v takom prípade musíte vybrať onú daň, ktorou je narušený spánkový cyklus.

Neustála kontrola mobilného telefónu

Čo je tiež veľkým problémom je, že ste neustále prilepení k mobilnému telefónu. Ten vyžaruje takzvané modré svetlo, ktoré rapídnym spôsobom (a veľmi negatívne) spánok ovplyvňuje.

Aby ste si zachovali skutočne kvalitné spanie, minimálne dvadsať minút pred spaním neberte do ruky telefón, rovnako tak dvadsať minút po prebudení nesledujte sociálne siete ani novinky na internete.

Môže sa Vám ešte páčiť...