Ako sa správne starať o kaktusy?

Každá domácnosť je bez kvetín úplne smutná. Kvety sú niečo, čo dokonale dopĺňa domácnosť. Pomáhajú ju udomácňovať a zútulniť. Ak máte voľný roh, nebojte sa do neho dať nejakú peknú, vysokú kvetinu, vďaka čomu už roh nebude tak smutný, akým sa zdal na prvý pohľad byť.

V súčasnej dobe je nutné povedať, že mnoho ľudí sa kvetov v domácnosti bojí. Je to napríklad tým, že sa bojí o ne starať. Väčšina ľudí totiž žije v domnienke, že si o sebe myslí, že sa o kvety nevie dobre postarať. A radšej, než by im dovolili umrieť, sa rozhodnúť je radšej nekupovať. Treba však poznamenať, že existujú nejaké druhy kvetov, ktoré nepotrebujú skoro žiadnu starostlivosť, a tak sú práve pre takéto amatérov v oblasti zahradničení to pravé.

Ak teda patríte medzi tieto záhradníkov amatérov, kúpte si do svojej domácnosti napríklad kvetinu Zamioculcas, čo je rastlina, ktorá nepotrebuje nejakú prehnanú starostlivosť. Vďaka tomu, že má listy príjemne lesklé, znamená to, že stále vyzerá naživo, aj keď ste ju pekne dlho nezalévali. Raz týždenne ju však radšej zalejte, nech vám predsa len neuhynú.

Ako ďalšie sú vhodné na také pestovanie treba sukulenty, ktoré sa nepotrebujú takmer vôbec zalievať, rovnako ako kaktusy. Ďalšou možnou variantou kvetín sú práve spomínané kaktusy, o ktorých panuje mýtus, že sa nemusí takmer vôbec zalievať. Raz za čas sa však zaliať musí – kedy?

Kaktusy treba zalievať!

U kaktusov by nemala byť pôda nikdy úplne vysušená. Na druhej strane sa však nesmie kaktusy zalievať priamo do kvetináča, ale zalievajú sa vždy do misky, kedy sa chvíľku nechá na to, aby sa kaktusy napili, a potom sa voda vyleje. To isté platí napríklad aj u zalievanie orchideí.

U kaktusu je však pravda, že pôda v sebe väčšinou tú vodu pomerne dlho drží, preto nie je potrebné zalievať ich denne alebo týždenne. Dbajte však na to, aby nebola pôda naozaj vysušená, pretože potom sa nemôžete nikdy dočkať krásnych kvetov, ktoré vyrastú práve na tomto kaktusu.

Aké druhy kaktusu patrí medzi najčastejšie pestované?

Medzi najčastejšie pestované patrí rozhodne také kaktusy, ktoré majú vysokú šancu rozkvitnúť. Najčastejším druhom je rozhodne Astrophytum, čo je dekoratívny kaktus, ktorý je zaguľatený a nemá takmer žiadne tŕne. Na jeho vŕšku však pri správnom pestovaní vyrastie obrovský kvet, ktorý je potom vašej pýchou a pýchou.

Ak by ste však netúžili po takomto kaktusu, ktorý má tendenciu vykvitnúť, siahnite po Echinocactus, ktorý je známy tým, že je pomerne bacuľatý a má pravidelne usporiadané tŕne. Tento druh je taky dekoratívne, kvety na ňom nerastú, za to však miluje slniečko a hlavne teplúčku. Ostatne to milujú všetky kaktusy.

Môže sa Vám ešte páčiť...