Ako sa starať o šperky, aby vyzerali stále ako nové?

Krásne šperky sú slabosťou mnohých žien a zároveň obľúbeným darčekom, ktorý dostávajú k najrôznejším príležitostiam. Často až sa správne zvoleným šperkom, je výsledná imidž ženy kompletný. Aby vaše náušnice, prstene, náramky či retiazky boli stále krásne lesklé, je potrebné sa o ne správne starať. Viete, ako sa správne starať o vaše obľúbené doplnky, aby vyzerali stále ako nové?

Univerzálne možnosti vhodné pre všetky šperky

Veľmi dôležité je vedieť, z akého materiálu je váš šperk vyrobený, a tomu potom spôsob čistenia prispôsobiť. Ak sa tým však nechcete príliš zaťažovať, ale zároveň chcete mať istotu, že svoje šperky nepoškodíte, kúpte si v zlatníctve univerzálne roztoky na čistenie šperkov. Ďalšou obľúbenou variantou, ktorá sa hodí nielen na drahé kovy, ale aj na bižutériu, sú jemné handričky napustené špeciálnou látkou, ktorá šperky vyčistí. Poslednou dobou sa populárnymi stali tiež domáce prístroje, ktoré pracujú na princípe ultrazvuku. Výhodou čistenie ultrazvukom je predovšetkým to, že sa ním odstránia aj nečistoty na šperkoch, ktoré majú nerovnú štruktúru alebo sú zdobené rôznymi kamienkami.

Pozor na drahokamy a pravej perly

Šperky s drahokamami zvyčajne patrí k tým najcennejším šperkom, ktoré máme. Je preto dôležité mať v súvislosti s nimi na pamäti dve veci. Po prvé, že pri ich čistení je potrebné byť vždy opatrní, aby nesprávnou a nešetrnou manipuláciou nedošlo k uvoľneniu drahého kameňa, a za druhé, že šperky s drahokamami sa nesmění čistiť ultrazvukom. Tiež pravé perly patrí medzi náročnejšie a náchylnejšie materiály. Jednou zo základných rád je tak napríklad aplikovať parfumy vždy pred tým, než si pripnete šperky s perlami. Parfumy by totiž povrch perál mohli ľahko poškodiť a spôsobiť ich lúpanie a tiež stratu lesku. Pravé perly sa tiež odporúča čas od času potrieť malým množstvom prírodného oleja.

Môže sa Vám ešte páčiť...