Sidi Bou Said: modrobiele mesto Tuniska

Malebné mestečko Sidi Bou Said leží na severnom pobreží Tuniska vo vzdialenosti iba dvadsiatich kilometrov od jeho hlavného mesta Tunis a nie je sa preto čomu čudovať, že sa stalo obľúbeným víkendovým cieľom tuniskej smotánky. Sidi Bou Said je často nazývané ako modrobiele mesto, čomu vďačí svojim typicky bielym stavbám s modrými dverami a okenicami.

Krásne námestí v centre

V centre Sidi Bou Said leží rovnomennej námestia, na ktorom sa nachádza obchodíky so suvenírmi a kaviarničky, z ktorých tá najznámejšia je Café de Nattes, ktorú nájdete snáď vo všetkých publikáciách o Tunisku a ktorá sa preslávila tým, že tu na začiatku 20. storočia denne vysedávali avantgardný umelci. Aj dnes je kaviareň takmer celodenne plná, cez deň tu popíjajú šálku dobrej arabskej kávy či čaju turisti a večer sa v kaviarni stretávajú miestni obyvatelia.

Preto sa vám môže počas návštevy Sidi Bou Said stať, že sa do kaviarne nedostanete. Ako náhrada môže poslúžiť veľké množstvo kaviarničiek v blízkosti, kde sú ceny minimálne o 40% nižšia ako v Café de Nattes. Neďaleko námestia je pekná vyhliadka, z ktorej môžete zaobstarať pekné fotky miestneho zálivu alebo domov rozkladajúcich sa na kopci nad morom.

Navštívte maják

Sidi Bou Said preslávil tiež miestne svätec, po ktorom bolo mesto pomenované, ktorý sa tu usadil v 13. storočí po svojom návrate zo svätej púte do Mekky, a ktorý je pochovaný v miestnej záwiji, ktorá je najkrajšia v meste. Na mieste, kde dnes stojí maják, kedysi stával starý Ribatu z počiatku 9. storočia, ktorý spolu s Ribatu v mestách Monastier a Sousse slúžil k obrane tuniského pobrežia. Ak budete mať dostatok času a radi fotografujete, určite sa k majáku vydajte – fotky, ktoré tu kúpite, budú patriť k tým najkrajším z celej oblasti.

Malebné sú tiež úzke uličky lemované modrobielymi domy, ktoré ste mali možnosť vidieť vo filme Angelika a Sultán. V obchodíkoch so suvenírmi môžete zakúpiť okrem iného tzv. Ruku Fatimy, ktorá má chrániť svojho vlastníka pred zlom. Všimnite si tiež, že práve v rovnakom tvare sú zhotovené aj klopadlá takmer na všetkých dverách miestnych domov.

Môže sa Vám ešte páčiť...