So psom do zahraničia? Bude potrebovať pas aj platné očkovanie

Nepáči sa vám predstava, že by ste na svoju dovolenku nevzali svojho štvornohého miláčika? Môžete sa vydať na cestu všetci spoločne. Len bude potrebné dodržať platné požiadavky.

Stráženie? Nepripadá do úvahy

Vydať sa na dovolenku a nechať nášho verného priateľa doma samotného nám láme srdce. Samozrejme môžeme využiť aj psie hotely, alebo sa dohovoriť na stráženie. Čo sa ale budeme rozprávať – nikto nášho drahúška nepozná tak dobre, ako my. Nechávať ho v starostlivosti cudzích ľudí je tak úplne nemysliteľné. Nezostáva, než si zaistiť ďalšie miesto v dopravnom prostriedku a vydať sa na báječnú dovolenku aj s ním.

Pas vám vystaví veterinár

Aby sa váš psí kamarát mohol pozrieť do krajín Európskej únie, bude potrebovať svoj vlastný cestovný pas. Tento dokument vám vystaví veterinár, ktorý od krajskej veterinárnej stanice dostal registráciu a povolenie na vydávanie pasov. V páse by mali byť uvedené vaše osobné údaje, aby sa v prípade straty maznáčika mali úrady na koho obrátiť. Bude so psom cestovať niekto iný, ako vy? V tom prípade musí mať vaše písomné povolenie.

Bez čipu to nepôjde

U psov je nutné tiež dodržať povinnosť ich identifikácie pomocou mikročipu. Ten musí spĺňať ISO normy. Pokiaľ je pes starší a bolo u neho vykonané tetovanie, je to tiež možné. Len je potrebné, aby bolo toto tetovanie vykonané už pred júlom roku 2011. Odvtedy už platia iba čipy.

Cesta až po očkovaní

Váš pes starší ako dvanásť týždňov môže do zahraničia odísť až potom, keď má plné očkovanie proti besnote. Počítajte ale s tým, že odísť môže až 21 dní po danom očkovaní.

Odčervení tesne pred cestou

Niektoré krajiny navyše vyžadujú zápis od veterinára, že bolo zviera 120 až 24 hodín pred odchodom do zahraničia ošetrené proti echinokokom, teda odčerveno.

Ak idete mimo krajín Európskej únie, bude potrebné si zaistiť potrebné informácie na oficiálnych stránkach štátu, kam sa chystáte.

Môže sa Vám ešte páčiť...