Športujete v prírode? Už ste sa vydali na Lysú horu?

Milujete turistiku? Ak áno, musíte navštíviť Moravskoslezské Beskydy. Toto krásne pohorie rozprestierajúce sa nielen na východnej Morave, ale aj na slovenskom či na Ukrajine, je obľúbeným turistickým cieľom. Tým najatraktívnejším cieľom v Moravskoslezských Beskydách je Lysá hora, ktorú by mal za svoj život vyšliapať každý z nás. Keďže sa jedná o najvyšší vrchol Moravskoslezských Beskýd, stretnete sa tu každý deň so stovkami turistov, ktorí sa chcú kochať tou krásou, ktorá čaká na samotnom vrchole. Niektorí vyjdú 1 323 metrov po vlastných nohách, iní volia kolobežky či prípadne kola. Otázkou je, aký spôsob je pohodlnejšie či ľahšie. 

Dalo by sa povedať, že počas zimy a blatového jesene sa oplatí Lysú horu zdolať po svojich. Predsa len je terén nebezpečnejšie, menej udržiavaný a pre bicykel nevhodný. Ak sa vydáte pešo na Lysú horu, odporúčame zvoliť Bezručův výplaz, ktorý je tou najobľúbenejšou trasou ponúkajúca nádherný výhľad na krajinu a prírodu okolo. 

Počas jari a leta neváhajte a zvoliť jazdu na bicykli, ktorá je považovaná za väčšiu adrenalín. 

Akú trasu si zvolíte? 

Aj na bicykli si môžete vyberať hneď z niekoľkých trás. Záleží na tom, v akom stave sa nachádza váš bicykel a či ste zdatným či menej zdatným cyklistom. Pre majiteľov horských bicyklov sa odporúča voliť terén, ktorý je neupravený, ktorý vedie krásnou prírodou. Na vrchol Lysej hory sa po takomto teréne môžete vydať napríklad z Malenovic. 

Človek by povedal, že neupravený terén je pre cyklistu náročnejšie, ale opak je pravdou. Ak sa rozhodnete vydať sa po asfaltovej trase vedúcej z Pápežova, pripravte sa na osem a pol kilometra strmé jazdy na bicykli, ktorá dá každému zabrať. 

V oboch prípadoch platí, že je nutné mať dobre zriadenej koleso a dobre fungujúce brzdy. Chrániče a prilba sú nutnosti. 

Ak bicykel nemáte, môžete využiť ponuku rekreačného centra Sepetná a zapožičať si horský bicykel aj s prilbou a potrebnou výbavou. 

Môže sa Vám ešte páčiť...