Ako spoznať, že moje telo je preťažené?

Športovanie je obľúbenou výplňou voľného času. O tom niet pochýb ani sporu. Pokiaľ však nepočúvate svoje telo ani pri športovaní, môže sa stať, že sa zraníte a bude vám znemožnený pohyb, ktorý tak veľmi milujete. A to je napokon veľká škoda, pretože sa tým usadíte na pohovku a zdravie začne pokrivkávať. Preto vnímajte svoje telo a vo chvíli, keď sa cítite unavení, si dajte pauzu. Avšak únava nie je jediný signál toho, že má telo dosť.

Nestačíte s dychom alebo dostávate svalové kŕče?

Podobných signálov je viac ako dosť. To, že je vaše telo celkovo preťažené, spoznáte vďaka viacerým veciam. Napríklad nemusíte stačiť s dychom, môžu vám začať tuhnúť svaly alebo vás môžu postihnúť nekontrolovateľné svalové kŕče. A keď sa k tomu pridá aj prudký pokles vašej výkonnosti alebo neutíchajúcej bolesti hlavy, je načase trochu spomaliť.

Preťaženie organizmus o sebe môže dať vedieť aj inak. Napríklad sa môže dostaviť zvýšená teplota, a to hlavne po náročnom výkone. Veľmi často prichádza na druhý deň po vykonávaní športu. V takom prípade musí nastúpiť odpočinok, s pomocou ktorého všetko hravo zvládnete.

Najčastejšie zranenia či problémy, ktoré sa so športom spájajú

Telo môže na nemožnosť športovať upozorniť aj inými spôsobmi, a to napríklad ťažkosťou nôh. Pokiaľ sú vaše nohy ťažké, znamená to, že sú unavené, preto im doprajte kúpeľ v podobe striedania teplej a studenej vody. To isté platí v prípade, že nohy opuchnú. Vyhýbajte sa v takom prípade soli, alkoholu a cigaretám, voľte adekvátnu obuv.

Pokiaľ sa vám na nohách objavia pľuzgiere, rozhodne ich neprepichujte, aby ste do boľavého miesta nedostali infekciu. V takom prípade by bolo hojenie otázkou dlhodobejšie. Radšej investujte do špeciálnych gélových náplastí, vďaka ktorým dochádza k takzvanému vlhkému hojeniu, čo je v tomto prípade rýchlejšia liečba.

V prípade, že dôjde k odreninám alebo narazeninám, používame dezinfekciu a rany zalepujeme náplasťou. Ideálne sú vodeodolné alternatívy, ktoré sa nevzdajú ani vtedy, keď sa stretnú s prúdom tečúcej vody.

Môže sa Vám ešte páčiť...