Správna starostlivosť o bytovej textílie

textílie

Z času na čas sa vám stane, že vás prepadne zvedavosť, keď ste u niekoho na návšteve alebo len tak prechádzate okolo ľudských obydlí a pozriete im dovnútra? Je tu úplne normálne. Práveže v takýchto prípadoch môžete dostať odpovede na otázky, na ktoré ste možno nenašli dosť uspokojivých odpovedí. Nebojte sa opýtať na to, ako to, že si ich záclony a závesy udržujú takú dobrú kondíciu. Možno budete prekvapení z toho, koľko skvelých tipov dostanete. My vám ponúkneme tie základné typy starostlivosti, ktoré sa určite osvedčia.

Ako správne vyčistiť záclony?

Správny postup pri čistení záclon spočíva v roztriedení záclon podľa materiálu, miery zašpinenia a farby. Nespoliehajte sa na to, že záclony stačí prať na ľubovoľnom pracom programe. Dnes sú práčky vybavené programami určenými práve na bytový textil. Len si správne preštudujte návod, čo spraviť, aký prací prostriedok a koľko sa hodí na gramáž vášho zašpineného bytového textilu. Ak periete biele záclony, tak ich predtým namočte najlepšie na noc do studenej vody. Do nej pridajte bieliace činidlo, ako napríklad sódu bikarbónu či prášok do pečiva a premiešajte.

textílie

Potom záclony ešte raz preplákajte a dajte prať na šetrnom programe určeným na záclony. Prípadne ak máte staršiu práčku, ktorá túto možnosť neponúka, nastavte si teplotu na 30 až 40 °C a otáčky najviac na 400 a vložte tam jemne poskladanú preplákanú záclonu. Po vypraní ju hneď vyveste nech sa pekne vystrie a vyschne. V zásade sa používa tento jednoduchý postup pri mierne ušpinených záclonách. Veľmi zašpinené alebo zažltnuté záclony odporúčame dať vyčistiť do čistiarne.

Starostlivosť o závesy

Závesy sa od záclon odlišujú gramážou vlákien, ktoré sú v nich použité a teda aj priepustnosťou svetla a tepla. Čiže pri čistení závesov môžete postupovať podobne ako pri záclonách, ale ak sú závesy príliš veľké alebo ťažké, jemne ich poskladajte a zaneste do najbližšej čistiarne, kde vám ich bez problémov vyčistia. Ak máte dobre výkonnú práčku s veľkým bubnom, závesy zložte a vložte dnu. Nastavte príslušný program na pranie závesov, ak tak nemôžete urobiť, nastavte si teplotu najviac 40 °C a mierne otáčky, čiže najviac 400. Pridajte príznačné čistiace prostriedky a nechajte prať. Potom závesy pekne vystrite na plocho a po uschnutí ich prežehlite z rubovej strany pri teplote najviac 110 °C.

Môže sa Vám ešte páčiť...