Ako správne uvariť cestoviny?

Cestoviny sú obľúbeným jedlom po celom svete, a to predovšetkým pre ich rýchlu a jednoduchú prípravu. Na rozvarených alebo naopak tvrdých rezancoch si ale príliš nepochutnáte. Ako ich pripraviť, aby boli tak akurát? 

Varenie cestovín „al dente“ (pevné na skus) neznamená len to, že Taliani nemajú radi rozvarené cestoviny, ale má to aj svoj vedecký význam. Cestoviny „al dente“ sú totiž lepšie stráviteľné a dlhšie zasýti, než cestoviny varené príliš dlho. Medzi dve hlavné zložky cestovín patrí škrob a bielkovina lepok (glutén). Vďaka správnemu času varenia dokáže lepok lepšie vo svojom vnútri zadržať sumy škrobu, ktoré sa potom vstrebávajú do vášho organizmu len pozvoľne. 

Na jednej strane predídete tomu, aby nám rýchlo stúpla hladina cukrov v krvi, čo má za následok len prechodný pocit sýtosti, a na druhej strane docielite lepšieho trávenia a dlhšieho pocitu sýtosti. Cestoviny „al dente“ sú na skus tvrdšie konzistencie, ale v žiadnom prípade nie sú surové alebo nedovarené. Pri kvalitných cestovín je správny čas varenia vždy uvedený na obale. S trochou praxe dokážete odhadnúť stupeň uvarení aj od oka. 

Vyberajte len kvalitné cestoviny 

Na cestovinách nešetrite a buď sa vrhnite do prípravy domácich, alebo navštívte špecializovaný obchod s talianskymi delikatesami. Záruka kvality nie je vždy v najvyššej cene, čo ale nevyvracia fakt, že cestoviny za pár korún často obsahujú vysoký podiel škrobov a ľahko sa rozvarí. 

Vody vždy tak akurát 

Než vložíte cestoviny do vriacej vody, uistite sa, že jej je naozaj veľa. Varte je vždy v čo najväčšom hrnci, aby sa k sebe nepřichytávaly. 

Cestoviny občas premiešajte 

Akonáhle začne voda v hrnci vrieť, pridajte veľkú lyžicu soli. Nemusíte sa báť, že by cestoviny boli presolené, naopak krásne zmäknú. Voda sa má správne blížiť slanosti morskej vody. 

Olej do vody? 

Olej do vody nepridávajte, bude sa držať na hladine a prakticky všetok akurát končí vo vašom odpadu. 

Ako dlho variť? 

Cestoviny varte v odkrytom hrnci a vždy sa riaďte inštrukciami na obale. Ak ich chcete mať takzvane al dente, teda na skus, vyberte ich o pár minút skôr a nezabudnite ich pred odstavením z platne ochutnať. 

Kedy scediť? 

Po uvarení je nutné cestoviny okamžite precediť, pretože aj keď už voda nedosiahne trvalý var, cestoviny v nej stále mäknú. 

Ako vidíte, celý proces prípravy cestovín je o správnom načasovaní a rýchlosti. Všetko musí svižne odsypávať. Žiadne prestoje, žiadne dlhé debaty. Ak necháte uvarené horúce cestoviny stáť a zabudnete na ne, budete z nich mať jednu veľkú lepivú hmotu. Ak všetko dodržíte, ako máte, verím, že si báječne pochutnáte. Za čas sa už pre vás tento postup stane samozrejmosťou a bude automatický. 

Môže sa Vám ešte páčiť...