Sprievodca bezlepkovou diétou rýchlo a prehľadne

Mnohí ľudia majú veľa zdravotných problémov. Každý človek má problém, ktorý ho absolútne trápi. Niektorých trápi najmä vysoký cholesterol, iní sú veľkí alergici, ktorí sa boja chodiť von, pretože ich alergie sú naozaj všade, čo je pre nich úplne hrozné zistenie. Nechodia von, pretože sa boja opuchnutých tvárí alebo zlého dýchania. Iní sú astmatici, ďalších trápi rakovina, ktorú má vraj v tele úplne každý, len u niektorých ľudí vychádza na povrch.

Mnohí ľudia si myslia, že to najhoršie, čo nás môže v živote stretnúť, je bezlepková diéta. Ale takýchto problémov, ktoré nás v živote oveľa viac obmedzujú, je naozaj oveľa viac. Niektorí ľudia majú cukrovku, iní trpia kŕčovými žilami, niektorí nemôžu ani sami chodiť. Bezlepková diéta je naozaj len mierny hendikep, ktorý nás bude v živote prenasledovať, ale nakoniec sa s ním naučíme kráčať a často sa z nás stanú najlepší priatelia.

Bezlepková diéta sa v poslednom čase týka čoraz väčšieho počtu ľudí, ale nie je to nič, s čím by sme nemohli žiť plnohodnotný život, len sa musíme naučiť jesť trochu iné potraviny, ako jeme bežne. Väčšinou stačí nahradiť inú múku a máme jedlo, ktoré nám vyhovuje. Ak však s bezlepkovou diétou začínate, tu je ľahký sprievodca, ktorý vám povie, čo môžete a čo nemôžete jesť.

Čo je povolené?

Všetko, čo neobsahuje lepok, je povolené. Preto sa odporúča jesť chudé mäso alebo napríklad tvaroh. Povolená je naozaj kvalitná šunka, rôzne tvrdé syry, potom vajcia, pohánka alebo rôzne druhy ovocia a zeleniny. Ako prílohu k chudému mäsu si vyberte ryžu, zemiaky alebo strukoviny.

Čo je zakázané?

Na druhej strane sa vyhýbajte nasledujúcim potravinám. Patria sem bežné múky alebo pečivo z nich, ako aj strúhanka, knedľa, cestoviny alebo ovsené vločky. Vyhnúť by ste sa mali aj polievkovej žeruche alebo krupici. Ak ste milovali zeleninové alebo sójové mäso, zabudnite aj na ne. Zakázané sú aj iné klobásy ako kvalitné šunky.

Môže sa Vám ešte páčiť...