Strukoviny ako súčasť jedla aspoň dvakrát týždenne

Počujete to stále dokola – vyvážená a pestrá strava rovná sa osemdesiat percent úspechu. Je šialené to stále opakovať, ale keďže sa na to častokrát zabúda a je to naozaj dôležité, zmienime to znova. V kvalitnom jedálničku by nemala chýbať jedlá, ktoré v sebe nesú potrebné vitamíny a iné telu prospešné zložky, ktoré naše telo naozaj potrebuje. Vitamíny C nájdeme v ovocí, ale čo bielkoviny? Tie tam nájdeme naozaj minimálne. Síce bude naša imunita posilnená, ale svalová hmota nám bude ubúdať obrovskou rýchlosťou, a to (ak pravidelne cvičíme a snažíme sa o pevnú postavu) je pre nás zlou správou.

Do jedál týždňa by sa teda rozhodne malo zakomponovať mäso, to je práve zdrojom vápnika a bielkovín. Nielen, že udržujú svalovú hmotu (ako už bol spomenuté), ale taktiež udržujú naše kosti silné a zdravé. Je nutné tiež stravovať sa aj syry, pretože v nich sú prevažne obsiahnuté minerálne látky, ktoré samozrejme taky potrebujeme. Čo sa však častokrát vynecháva, sú orechy a strukoviny.

Strukoviny ako neobľúbená zdravá potravina

Hrach, šošovica, fazuľa – po vyslovenia týchto slov sa detské tváre skrčí a ústa odmietajú jesť. Často je to tiež problém aj dospelých jedincov. Strukoviny sú ale taká potravina, ktorú by sme chtiac-nechtiac mali zaradiť do pravidelného stravovania minimálne dvakrát do týždňa.

Obsahujú taký zdroj vlákniny, ktorý nás dokáže zasýtiť, a to na dlhšiu dobu. Nie sme preto nútení jesť veľké porcie a nemáme tendenciu sa prejedať. Rovnaký efekt pozorujeme napríklad aj u chia semienok či plodov goji. V čom ale strukoviny vedú pred týmito pomocníkmi na chudnutie, je to, že nielen že majú zásobu vitamínov, ale taky skvele bojujú proti rakovine alebo hemoroidom. Ich konzumácia sa odporúča tým, ktorí sa snažia znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi.

Zvážte preto väčšej konzumácii tejto zeleniny, ktorú si môžete vypestovať dokonca aj na vašej záhradke. Poďakuje vám nielen telo, ale aj zdravie.

Môže sa Vám ešte páčiť...