Suchá koža ako varovný signál? Môže byť predzvesťou vážnych problémov

Príčinami suchej pokožky nie sú iba vonkajšie faktory. Koža môže nadmerne vysychať aj z dôvodu závažných vnútorných problémov. Inými slovami: keď telo nefunguje správne, dáva to najavo navonok – napríklad práve prostredníctvom najväčšieho orgánu. 

Ako typický príklad možno uviesť atopickú dermatitídu čiže atopický ekzém, kedy organizmus nemôže správne tvoriť vrchnú tukovú vrstvu, ktorá zabezpečuje ochranu kože. Do tela sa potom ľahko dostávajú infekcie a alergény. 

Ekzém vzniká z rôznych príčin – môžu byť imunitného, nervového aj kožného charakteru. Jedným z prvých prejavov je vznik miest so suchou kožou. K obnoveniu porušenej bariéry napomáha kozmetika na suchú pokožku so zodpovedajúcim zložením. Napríklad produkty z radu Atoderm od Bioderma. 

V horšom prípade sa suchá koža objaví ako príznak niektorého z nasledujúcich ochorení: 

Problémy s pečeňou – okrem suchej kože sa chorý pečeň prejavujú únavou či stiahnutým alebo žltkastým belmom. Nečakajte a vydajte sa k na kontrolu k lekárovi. 

Problémy s obličkami – keď vás začne intenzívne svrbieť pleť v oblasti chrbta, hrudníka a hlavy, môže sa jednať o prejav chorých obličiek. Kontaktujte nefrológom a nechajte sa vyšetriť. 

Plesne – vysychanie, odlupovanie a praskanie kože, a to predovšetkým v oblasti chodidiel a medzi prstami, to všetko sú príznaky prítomnosti plesní. Zbavíte sa ich pomocou protiplesňových prostriedkov. A nabudúce zvoľte lepší obuv … 

Cukrovka – popraskaná chodidla nemusí súvisieť iba s plesňami – jedná sa o jeden z príznakov cukrovky. 

Nedostatočné prekrvenie – v prípade poškodených ciev môže dochádzať k horšiemu prekrveniu a zlej výžive kože. Pleť nadmerne vysychá, je krehká a stenčuje sa. Zároveň je náchylnejší na tvorbu vredov predkolenia. Zlepšenie prietoku môžu zabezpečiť lymfatické masáže, akupresúra, špeciálne cvičenia či kompresné pančuchy. Nechajte si poradiť od chirurga alebo flebologa. 

Na vine môžu byť ženské hormóny 

Ženy by sa mali v súvislosti so suchou pokožkou zaujímať o hladinu svojich hormónov. Práve tie totiž významne ovplyvňujú celkovú kvalitu kože. Preto k vysušovaniu a strate pružnosti dochádza v čase klimaktéria, kedy vaječníky prestávajú plniť funkciu, a hladina hormónov klesá. 

Či sú hormóny skutočnou príčinou vysúšaniu pleti, zistí gynekológ. Ak dôjde k záveru, že je to skutočne tak, potom nie je od veci návšteva dermatológa či iného špecialistu, ktorý odporučí vhodnú liečbu. 

Nezabudnite svoju kožu dostatočne chrániť 

Nie vždy je príčinou suché plet niektorá z vyššie uvedených zdravotných komplikácií. Nepodceňujte silu vonkajších vplyvov a chráňte sa pred mrazom, horúčavou, vysušeným vzduchom aj agresívnymi chemikáliami obsiahnutými v kozmetike. Dbajte na dostatok dôležitých živín, dodržujte pitný režim a v prípade potreby siahnite po kvalitnej kozmetike na suchú pokožku. 

Môže sa Vám ešte páčiť...