SZČO alebo s.r.o.? Ktorá forma sa vám oplatí viac?

Podnikanie môže mať mnoho foriem a podľa toho, ako bude vaše podnikanie vyzerať, sú aj niektoré formy výhodnejšie ako iné. Skôr než s podnikaním začnete, premyslite teda svoje plány aj možné riziká a zvoľte si tú vhodnejšiu.

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Ak zvolíte podnikanie formou s.r.o., musíte počítať so vstupnými nákladmi a nutnou administratívou ohľadom založenia firmy, ktorá musí mať sídlo, originálny názov, dátovú schránku a konateľa s čistým registrom, musí mať overenú spoločenskú zmluvu aj bankový účet. Obvykle táto administratíva zaberie hneď niekoľko dní a možno sa vám bude hodiť aj pomoc špecializovanej firmy. Tá za zhruba 10 000 korún vyrieši všetko vrátane zriadenia virtuálneho sídla na jeden rok. Samotnú spoločnosť s ručením obmedzeným potom môžete založiť aj s minimálnym kapitálom 1 koruna. Výhodou je, že ako majiteľ s.r.o. ručíte vlastným majetkom iba do výšky nesplateného kapitálu – teda u spoločnosti s kapitálom 1 Kč do výšky jednej koruny. Samozrejme pri sprenevere ale dôjde aj na osobný majetok konateľa.

Spoločnosť s ručením obmedzeným je právnická osoba a môže mať až 50 zakladajúcich členov, takže do svojho podnikania môžete angažovať aj ďalšie osoby či firmy.

Ako právnická osoba platíte síce 19% daň z príjmu, ale poplatky za sociálne a zdravotné poistenie platíte iba z vyplatenej mzdy zamestnancom. Ak ste jediným majiteľom s.r.o., bez zamestnancov, a ako konateľ pracujete pre svoju firmu zadarmo, poplatky za poistenie neplatíte. Peniaze si pritom môžete vyplatiť ako zisk z firmy, ktorý sa daní 15% daní. Pokiaľ sa ale u vlastnej firmy zamestnáte, daňové odvody a zálohy na poistenie budú vyššie, než u SZČO. Ako s.r.o. tiež musíte viesť účtovníctvo.

SZČO

Pokiaľ sa rozhodnete pre podnikanie na živnostenský list, zaplatíte 1000 korún za registráciu na úrade a obratom podnikáte. Ako SZČO na hlavnú pracovnú činnosť však musíte od prvého mesiaca platiť zálohy na zdravotné i sociálne poistenie, rovnako ako 15% daň. Zálohy si pritom nemôžete odpočítať z daní. Ako SZČO vám postačí viesť jednoduchú daňovú evidenciu.

Ako samostatne zárobkovo činná osoba tiež ručíte za všetko svojim osobným majetkom. Pokiaľ sa teda vaše podnikanie dostane do finančných ťažkostí, môžete prísť o vlastný dom, auto či kapitál.

Môže sa Vám ešte páčiť...