Tenisky by neboli nebyť pneumatík aneb všetko o vzniku obľúbenej obuvi

Kto by dnes nemiloval tenisky – pohodlné topánky, ktoré sa nosia prakticky po celý rok (ak nie je teda zima príliš tuhá, ale mnohí ľudia nosia tenisky i v zime). Aj keď sa však tenisky radí k najobľúbenejšie obuvi, rovnako mnohí ľudia nemajú ani zdanie o tom, kde sa tenisky vzali alebo ako vlastne vznikli. Asi by vôbec nikoho nenapadlo, že tenisky vďačí za svoj vznik pneumatikám. Bez nich by naozaj neboli.

Prvé tenisky už v roku 1860

Tipnete si, v akom roku sa svetu ukázali úplne prvé tenisky, ktoré ho doslova omámili? Bolo to roku 1860. Je zaujímavé, že zhruba v rovnaký čas vznikli tak v Anglicku, ako aj v Spojených štátoch amerických, a tak je otázkou, kde konkrétne tenisky teda vznikli, kto s tým prvý prišiel.

Čo sa však jednoznačne vie, ako je to, že výroba tenisiek by nebola, keby sa priemyselne nespracovával kaučuk. Keďže dochádzalo k výrobe pneumatík, mohlo sa neskôr ukázať, že sa kaučuk využije aj v iných odvetviach, a to napríklad v obuvníctve. A tak vznikli tenisky – dnes jedna z najviac obľúbených druhov obuvou, aké existujú.

Značky, ktoré pozná celý svet

Tenisky sa takmer hneď po svojom uvedení na trh stali naozaj obľúbené. Tomu sa napokon nemôžeme čudovať, veď práve tenisky sú synonymom pohodlia. Mnohé značky dokonca začali na teniskách zarábať, vďaka jednému typu topánok vyrástli obrovské biznisy, ako sú firmy Nike alebo Puma. O týchto značkách sa vie, že je sprevádzali bratské nezhody. Aj keď sa prvotne malo jednať o bratskú spoluprácu, neskôr sa spolupráca prevrhla skôr v rivalitu. Ostatne natočené o tom bolo už veľa filmov, ktoré rozhodne stoja za pozretie.

Avšak Adidas a Puma nie sú jediné dve spoločnosti, ktoré sa dostali na vrchol vďaka teniskám. Spomenúť musíme taky nadčasové Conversky alebo tenisky značky Vans či Nike.

Môže sa Vám ešte páčiť...