Tipy na čo najjednoduchší predaj nehnuteľnosti pri rozvode

Akoby rozvod sám o sebe nebol dosť stresujúci, vmnohých prípadoch treba vyriešiť aj delenie majetku. Ak manželia vlastnia nehnuteľnosť, ale ani jeden z nich nie je schopný druhého vyplatiť alebo samostatne zvládať mesačné náklady, je jedinou možnosťou jej predaj.

Čo najrýchlejšie a bez starostí

Pre množstvo párov v rozvodovom konaní je kľúčová rýchlosť a jednoduchosť, pretože nájsť počas rozvodu čas a energiu na inzerciu a predaj nie je vždy reálne. V takom prípade sa oplatí výkup domu alebo výkup pozemku, kedy peniaze získajú rýchlo a bez zdĺhavého papierovania alebo vybavovania formalít, o ktoré sa postará firma, ktorá výkup sprostredkováva.

Ako na klasický predaj?

Pokiaľ rozvod neprebieha nijako búrlivo a nevadí vám niekoľkomesačné prieťahy, môžete skúsiť klasický predaj. Pokúste sa s(ex)partnerom dohodnúť, koľko peňazí od predaja očakávate. Zohľadnite pritom náklady na právne zastúpenie. Nie je od veci využiť nezávislý znalecký posudok, aby ste sa vyhli prijatiu zbytočne nízkej sumy.

Či už vdome stále bývate, využíva ju len jeden zvás, alebo ste sa obaja odsťahovali, budete ju musieť pripraviť na prehliadky. To znamená dôkladné upratovanie, opravu rozbitých vecí a odosobnenie nehnuteľnosti, aby bola pre záujemcov príjemnejšia. Rozvod počas prehliadok radšej zamlčte, niektorí záujemcovia by mohli mať strach z väčších nezhôd, iní by sa mohli snažiť situáciu využiť na zníženie celkovej sumy.

Pokiaľ nehnuteľnosť nie je napísaná na vaše meno, ale bývate v nej, radšej kontaktujte svojho právneho zástupcu. Vyhnete sa tak tomu, že bývalý partner nehnuteľnosť predá bez predchádzajúceho upozornenia a dohovoru.

Predaj nehnuteľnosti sa nezaobíde bez určitých nákladov, ktoré by ste si mali spravodlivo rozdeliť. Rovnako si ujasnite, kto bude do predaja platiť hypotéku a ďalšie náklady. A predovšetkým sa snažte zostať pokojní a konať priamo – obom vám koniec koncov ide o pokojný rozvod a nový začiatok.

Môže sa Vám ešte páčiť...