Tipy, ako naučiť dieťa chodiť na nočník?

Naučiť dieťa chodiť na nočník nie je žiadna veda. Kľúčom k úspechu je predovšetkým nezrovnávať sa s ostatnými. Niekedy na to dieťa vyzreje čoskoro, inokedy mu to trvá. V žiadnom prípade však nesmiete dieťa k tomuto kroku tlačiť. Tým si len vypestuje akýsi odpor voči veci, ktorá sa má stať jeho zvykom. A razom by mohol v budúcnosti nastať poriadny problém. Aby vám učenie šlo ako po masle, oplatí sa vedieť pár tipov, ako na učenie dieťaťa vyzrieť.

Neuponáhľajte to

Určite to poznáte sami. Pokiaľ na vás niekto tlačí, do danej veci sa vám absolútne nechce. A dokonca si v hlave voči danej veci vypestujete aj istý vzdor. A áno, len ťažko tento odpor k danej veci odbúravate. Preto sa ani učenie detí na nočník neponáhľajte. Pokiaľ vidíte alebo cítite, že dieťa si ešte s nočníkom príliš nerozumie či nechce rozumieť, nechajte to na ňom. Ak je podmienkou medvedík alebo bábika, dovoľte to. Skrátka učenie na nočník je z časti hra, v ktorej pár pravidiel určujú tí najmenší.

Odborníci odporúčajú, aby ste z chodenia na nočník urobili takýto pravidelný rituál. Keď sa to dieťaťu podarí, pochváľte ho, aj keď celý deň hnevá ako malý čertík.

Obliekajte ho adekvátne k nočníku

Aby ste si sami uľahčili prácu, obliekajte dieťa do takých vecí, ktoré sa ľahko dávajú dole. Čiže tepláčiky na gumu, pančuchy, dievčatá šaty – to sú góly do čierneho. Keď totiž dieťa zavelí, že je čas ísť na nočník, je to väčšinou záležitosť niekoľkých sekúnd, kým svoju potrebu pustí von. A naozaj nechcete premárniť túto príležitosť tým, že sa budete prať s nevhodne strihaným, ale úplne štýlovým oblečením.

Žiadne tresty

Učenie na nočník nie je niečo, za čo by ste mali deti trestať. Pokiaľ sa to tým najmenším nepodarí, holt to pre daný deň nechajte tak. Rozhodne dieťa netrestajte a nesnažte sa ukázať svoju autoritu. V tomto prípade volíme pozitívny prístup a dieťa sa chváli, nie trestá.

Upozorňovanie je kľúč k úspechu

Je čas na nočník – to je veta, ktorá by mala znieť z vašich úst naozaj často. Dieťa je často ponorené do skúmania, bádania alebo hrania a mnohokrát sa zabudnú. Preto na potrebu pamätajte za svoju malú ratolesť.

Môže sa Vám ešte páčiť...