Tipy a odporúčania pre cestovanie po USA

Cestovanie do Ameriky je lákavé, o tom niet sporu ani pochýb. Mnohí cestovatelia si však neuvedomujú, že tento kraj je úplne iný a že tu platia úplne iné pravidlá. Preto ak sa sem chystáte, prinášame vám tipy a odporúčania, ktoré sa vám počas cestovania po štátoch rozhodne budú hodiť.

Nutná je cestovná registrácia

Je síce skvelé, že nám USA znovu otvorilo svoje brány, ale nič to nemení na tom, že kým sa vydáme na letisko, musíme si zariadiť cestovnú registráciu ESTA. Vízum nie je nutné dojednávať, pokiaľ neplánujete v štátoch stráviť dlhšie ako deväťdesiat minút. Pokiaľ navyše cestujete len v rámci obchodnej cesty alebo na dovolenku, vízum tiež nie je potrebné (ak sa neprekročí spomínaná doba). Čo je však potrebné, tak vyplnenie cestovnej registrácie ESTA na Americkej ambasáde.

Odporúča sa túto registráciu vyplniť zhruba sedemdesiatdva hodín pred odletom, k vyhodnoteniu dôjde v priebehu niekoľkých minút. Nemusíte sa teda obávať, že by ste na výsledok čakali dlho.

Majte so sebou kópie všetkých rezervácií

Aj keď si človek myslí, že Amerika je vyspelá krajina, pravdou je, že je dobré mať aj tu kópie všetkých rezervácií. Nikdy neviete, kde niečo pokazí alebo čo sa kde zomelie. Keď budete mať pri sebe kópiu cestovného poistenia, potvrdenie o ubytovaní a ďalšie dokumenty so sebou alebo aspoň v telefóne v súbore PDF, budete určite pokojnejší.

Pripravte sa na časový posun

Amerika nie je Európa. A tu vás čaká naozaj rapídny časový posun. Ten sa rovná šiestim až desiatim hodinám, čo je pre ľudský organizmus skutočne veľká zmena. Ruka v ruke s týmto javom ide aj pásová choroba, kedy sa môžete počas nasledujúcich prvých dní prebúdzať v nevhodné časy. Telo si ale pomerne rýchlo zvyká na zmenu prostredia aj časový rozdiel, preto len vytrvajte.

Program tak akurát

A keď budete v Amerike, svoj itinerár naplňujte len striedmo. Nemajte príliš nabitý program, pretože na každom kroku budete narážať na veci, ktoré vás fascinujú. A pravdepodobne by ste všetky body z programu nepostíhali.

Môže sa Vám ešte páčiť...