Unikátna miesta, ktoré stoja za videnie. radí UNESCO

Rovnako ako aký rok, aj tento rok UNESCO zostavilo rebríček tých najzaujímavejších a najunikátnejších miest na svete, ktoré stoja za videnie a za pozretie. Práve tie boli zároveň novo pridané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tento rok sa zišla porota pochádzajúce z dvadsaťjeden štátov, ktorá vybrala desiatky zaujímavých miest. V súčasnej dobe tak zoznam svetového dedičstva sčíta už vyše tisíc výnimočných miest, najviac z nich potom nájdete v Číne a Taliansku, kde ich je cez päťdesiat. Ďalšie nájdete v Španielsku alebo napríklad v Mexiku.

Ako sme spomenuli, tento rok do zoznamu svetového dedičstva UNESCO pribudlo niekoľko desiatok zaujímavých miest. Konkrétne sa jednalo o 29 stavieb a miest, z ktorých si niektoré odhalí.

Pohrebisko Tilmun v Bahrajne

Pohrebisko Tilmun nachádzajúce sa v Bahrajne sa zaradilo novo medzi stavby a miesta svetového dedičstva UNESCO. V preklade možno názov miesta preložiť ako „mesto života“, postavené bolo medzi rokom 2050-1750 pred naším letopočtom. Ak sa budete chcieť na pohrebisko pozrieť, nájdete ho v západnej časti ostrova.

Starobylé železiarskej lokality v Burkine Faso

Vo vnútrozemí afrického štátu nájdete pece na tavenie železa a podobné veci. Sú to zvyšky zo starobylých železiarskych lokalít, ktoré sa najnovšie tiež zaradili do spomínaného zoznamu UNESCO. Konkrétne sa nachádza v Burkine Faso. Väčšina železiarskeho lokalít sa datuje dokonca až do ôsmeho storočia pred Kristom.

Džajpur v Indii

Aj mesto Džajpur ležiace v Indii sa novo zapísalo do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Mestu Džajpur sa tiež prezýva Ružové mesto, začalo sa podľa všetkého stavať okolo roku 1727. Veľmi zaujímavé je to, že sa už vtedy začalo mesto stavit podľa architektonického plánu, čo na tú dobu bolo naozaj nevídané.

Hyrcanské lesy v Iráne

Husté Hyrcanské lesy sa rozpínajú na päťdesiatpäť tisícoch metroch štvorcových, nájdete ich konkrétne okolo Kaspického mora v Iráne. Je to domov viac ako osemdesiatich druhov vtákov a skoro šesťdesiat druhov cicavcov, nemôžeme sa preto diviť, že bol les tiež zapísaný do zoznamu UNESCO.

Môže sa Vám ešte páčiť...