Upratujeme jednotlivé miestnosti v domácnosti alergika

Tí, ktorí nie sú na nič alergickí, si nedokážu ani predstaviť, ako náročné je upratovať domov alergika. Nie je to len o utretie prachu a o vysávanie, respektíve o vytieranie domácnosti. Je to tiež o neustálom praní. Ak patríte k ľuďom, ktorí sú alergickí na roztoče, prach alebo plesne, viete, ako hrozne sa žije v domácnosti, v ktorej sídli vašu úhlavný nepriatelia. Preto si prezraďme, ako jednotlivú miestnosť v dome upratať, aby alergická reakcia bola takmer nulová.

Ako upratať v kuchyni

Aj v kuchyni môže vzniknúť nespočetne veľa alergénov. Je preto nutné sa pravidelne púšťať do upratovania kuchyne, pri ktorom musíme pravidelne kontrolovať a vysušovať miesta, v ktorých sa môže držať vlhkosť. V kuchyni sa vlhkosť drží najčastejšie okolo tesnenia dverí, tiež sa drží v rôznych zarážkách alebo v chladničke. Aby ste predchádzali útoku roztočov a najrôznejšieho hmyzu, mali by ste potraviny skladovať zásadne v uzatvárateľných nádobách. Poriadne tiež upratujte sporák, na ktorom sa drží nečistoty. Vlhkosť, ktorá vzniká pri varení a ktorá je dôvodom vzniku plesní, sa môže odvádzať ventilátorom nad sporákom.

Ako upratať obývacia izba

Aj obývacia izba je zdrojom alergénov. Je nutné hlavne pravidelne vysávať prach, ktorý sa skrýva na gauči. Tiež je potrebné pravidelne prať závesy, nesmie sa zabúdať na utieranie žalúzií, ktoré ideálne buď luxujte, alebo utierajte vlhkou handričkou. Aby ste eliminovali množstvo vyskytujúcich sa alergénov, mali by ste investovať skôr do koženého gauča, kde sa roztoče ani prach nevyskytuje alebo len minimálne.

Ako upratať spálňu

Bohužiaľ aj v spálni sa drží mnoho alergénov. Preto je treba aj upratovanie v spálni nepodceňovať. Obliečky je nutné spoločne s plachtou vymieňať ideálne každý týždeň, rovnako tak sa musí každý týždeň prať plyšáci, ktorí sú bohužiaľ lapačom prachu rovnako ako dekoratívne vankúšiky. Rozhodne nepúšťajte do svojich postelí domácich miláčikov, ich chlpy sú tiež spúšťačom alergií.

Ako upratať kúpeľňu

Kúpeľňa je bohužiaľ sídliskom plesní. Preto je treba sa snažiť plesniam predchádzať. V ideálnom prípade nezabúdajte na pranie predložiek a uterákov, k tomu napokon musí dochádzať každý týždeň.

Môže sa Vám ešte páčiť...