Varte diétne alebo aj české jedlá môžu byť zdravé

Máte po obede väčšinou pocit, že by ste najradšej zaliezli do postele, než všetky tie dobroty strávite? Nie ste schopní nič robiť, cítite sa unavení, vysilení? Zrejme si doprajete veľmi ťažké jedlá. Preto nastáva najvyšší čas jedálniček ľahko odľahčiť. Sústreďte sa viac na zdravú výživu. Aj v rámci slovenskej kuchyne si môžete pripravovať množstvo jedál v zdravšom variante a pritom ich chuť nijako neutrpí.

Sviečková sa dá pripraviť aj z morky

Rozhodli ste sa klasickú ťažkú ​​českú kuchyňu nahradiť jej odľahčenejším variantom? Potom je správny začiatok urobiť prievan vo vašich receptoch a pravidelných zvyklostiach a samozrejme aj voľbe surovín. Ak u vás doma stále prevažuje konzumácia bravčového a hovädzieho mäsa, skúste ho občas vymeniť a dať prednosť hydine alebo rybám. Rôzne jedlá typické pre využitie bravčového alebo hovädzieho sa dajú pripraviť aj s hydinou. Sú jednoznačne oveľa diétnejšie, pretože hydina obsahuje oveľa menej tuku. Pritom ale môžu byť aj chuťovo veľmi zaujímavé. Ide len o to nájsť odvahu a vyskúšať to. Napríklad sviečková sa dá pripraviť z morky. Možno zistíte, že vám to chutí viac a už pri tom zostanete. Tiež nebudete po jedle toľko unavení. Nie je od veci si tiež aspoň raz za štrnásť dní dopriať nejakú chutnú rybu. Existuje nespočetné množstvo rôznych úprav, nemusí to byť práve vyprážaný kapor.

Varte na pare a nahrádzajte prílohy

A keď už sme pri tom vyprážaní, stálo by za to pozrieť sa aj na najčastejšie spôsoby prípravy jedál u vás doma. Patrí medzi ne hlavne vyprážanie a pečenie? Ak áno, skúste občas aj varenie alebo dusenie. Vôbec najzdravšou formou varenia je varenie na pare. Nepoužívate tu žiadny tuk a potravina sa pripravuje veľmi šetrným spôsobom, vďaka ktorému neprídete o veľkú časť vitamínov. Spracovanie pri príliš vysokých teplotách totiž znamená zničenie veľkej časti vitamínov.

Veľmi dobre sa dá na pare pripravovať zelenina alebo rybie filé. Na prípravu pokrmov používajte kvalitné oleje, napríklad repkový, slnečnicový alebo olivový. Na knedle zabudnite, prílohy v podobe zemiakov či ryže tiež môžete nahradzovať varenou zeleninou.

Môže sa Vám ešte páčiť...