Vedci z Harvardu majú jasno: Trenírky sú lepšie ako slipy

Nemôžete sa rozhodnúť medzi trenírkami a slipy? Pokiaľ vám ide o pozitívny vplyv na plodnosť, vyberte trenky. Podľa renomovaných vedcov sú pre zdravie spermií oveľa lepší. 

Dilema medzi slipy a trenírkami rieši veľa mužov. Obe skupiny vyzdvihujú pozitíva „svojho“ bielizne a dlhodobo sa sporia o to, ktoré je lepšie. Zatiaľ to však vyzerá na výhru trenírok. Odborníci mnohokrát naznačili, že spodná bielizeň významne ovplyvňuje kvalitu a množstvo spermií. Najnovšie štúdie jasne preukázali súvislosť medzi tesným prádlom a zníženou plodnosťou. 

Plodnejšie sú trenýrkaři 

Lekári z Harvardu uviedli, že muži v tesnom spodnom prádle nemajú voľná semenníky. Tým síce nevyriekol nič nové – že sa v slipoch semenníky těsnají, je nespochybniteľný fakt, však vysvetlili, k čomu v utláčaných semenníkoch dochádza. Klesá hladina hormónu FSH, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu spermií. 

Prečo tomu tak je, zatiaľ nie je jasné. Či má na hladinu FSH vplyv vyššia teplota, menej priestoru, alebo niečo úplne iné, je momentálne veľkým otáznikom. Iste je len to, že tesné spodné prádlo preukázateľne znižuje tvorbu spermií. 

Stanovisko odborníkov je objektívny, lebo prieskum vykonali na zatiaľ najväčšom vzorke mužov. Záver rozhodne nepotešil milovníkov elegantného bielizne s obtáhlými nohavičkami. Najvyššie naopak dopadli voľné trenírky. 

Vysoká teplota vraj nevadí 

So zaujímavými informáciami vyrukovala iná skupina vedcov v odbornom časopise Human Reproduction. Odborníci skúmali takmer 1200 vzoriek spermií od 650 mužov. Koncentrácia tých, ktorí nosili trenírky, bola o štvrtinu vyššia ako u mužov preferujúcich slipy. Lepšie (o 17%) na tom boli aj z hľadiska množstva spermií. 

Oproti predchádzajúcim štúdiám špecialisti pracovali aj s inými faktormi než s vplyvom zahrievania a došli k záveru, že samotná vyššia teplota za zhoršenie plodnosti nemôže. Napriek tomu mužom odporúčajú voľnejšie bielizeň. 

Čo dodať na záver? Snáď len to, že až si budete nabudúce vyberať štýlové Calvin Klein spodná bielizeň, preferujte voľnejšie kúsky. Tesné prádlo nesvedčí vašim spermiám. 

Môže sa Vám ešte páčiť...