Ako na vonkajšie voliéru pre papagáje?

Chovateľov papagájov v poslednom čase pribúda. Vtáčie švitorenie podporuje dobrú náladu av záhrade pôsobí voliéra plná pestrofarebných vtákov ako balzam na duši. Myslite ale na bezpečnosť a dostatočný komfort zvierat.

Päť základných pravidiel

Obstaranie (alebo stavba) vonkajšie voliéry sa nedá odbiť. Je potrebné voliť tak, aby mali papagáje dostatok priestoru a zároveň vtáčie klietky plnili svoj účel bez kompromisov.

Konštrukcia

Vonkajšia voliéra vyžaduje pevnú a stabilnú konštrukciu, ktorú nerozhodí vietor ani divé papagáje, ktoré vydržia nepriazeň počasia. Ideálnym riešením sú hliníkové profily. Sú ľahké a zároveň pevné, farebne neutrálne, skvele sa kombinujú a spájajú, cena je v konkurencii s inými materiálmi pomerne nízka.

Veľkosť

U vonkajších voliér pre papagáje platí, že čím väčšia bude, tým lepší. Väčšie vtáky sú pokojnejšie a pohybu toľko nevyžadujú, ale menšie sa radi preletia. Pokiaľ je ich ku všetkému viac pohromade, potrebujú miesta naozaj veľa. Žiadna klietka by nemala byť nižšia ako 150 centimetrov a na šírku potrebuje menší papagáj na rozlet minimálne jeden a pol metra.

Pletivo

Z prednej strany je spravidla jednoduché pletivo. Aj to však podlieha mnohým odporúčaniam. Voľte štvorcové otvory o veľkosti ôk 2 x 2 centimetre z ocele. Pozinkované je síce lacnejšie, ale z dlhodobého hľadiska papagájom nesvedčí av krajnom prípade môže dôjsť k otrave.

Podlaha

Papagáje sú tvrdohlaví a drevená podlaha im nerobí problém. Zvládnu ju poničiť, a aj pravidelné upratovanie je pre človeka náročnejšie. Betónový základ je síce zdĺhavejší a finančne náročnejší na začiatku, ale údržba je jednoduchšia a nehrozí poškodenie zvieratami.

Miesto

Vonkajšiu voliéru nemožno umiestniť kamkoľvek. Nájdite miesto v závetrí, neďaleko od domu alebo od terasy, z dvoch strán kryté múrom, zástenou alebo aspoň živým plotom. Papagáje majú radi spoločnosť a odsunutie do zapadnutého rohu záhrady im neprospieva.

Môže sa Vám ešte páčiť...