vSlnečné okuliare sú nevyhnutné zdravotná pomôcka. Vyberajte je správne

Počas slnečných dní je nutné chrániť nielen svoju pokožku, ale aj oči. Aj tie môžu byť vystavené pôsobeniu nebezpečného UV žiarenia, ktoré náš zrak môže poškodiť. Slnečné okuliare by teda nemali byť len módnym doplnkom, ale predovšetkým nutnú ochranou, ktorá musí spĺňať určité kritériá.

Na výber máte z nespočetné množstvo druhov, typov, farieb a tvarov. Ale ako spoznať, ktoré okuliare váš zrak skutočne ochráni? Dôležitý je predovšetkým dostatočný UV filter, ale ten nespoznáte len podľa zafarbenie skiel. Aj relatívne svetlé okuliare môžu byť účinnejšie ako tie tmavé. Oplatí sa teda pozorne čítať informácie na výrobku.

Dôležitý je filter, nie farba skiel

Kategória slnečného filtra sa označuje číslom od nuly do štyroch. Vyjadruje priepustnosť svetla a určuje svetelné podmienky, za ktorých je vhodné okuliare nosiť. Všeobecne platí, že čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana pre vášho oči. Na trhu ale existujú aj falzifikáty, ktoré sú púhymi napodobeninami známych značiek, ale vaše oči vôbec neochránia.

Dnes majú aj tie najlacnejšie okuliare vždy aspon nejaký UV filter, ale ten možno vystačí na situáciu, keď je pod mrakom, ale na pláží vám moc dobrú službu neurobia. Že naozaj kupujete výrobok, ktorý vám pomôže oči ochrániť pred dôsledkami slnečného žiarenia, máte istotu len u certifikovaných predajcov, najlepšie priamo u optika.

Panuje často mylná predstava, že čím tmavšie okuliare, tým vyššia ochrana. To ale vôbec neplatí, na farbe skiel vlastne toľko nezíde a paradoxne môžu príliš tmavé sklá vaším očiam dokonca ešte viac uškodiť. Kvôli tmavej farbe sa vám totiž ešte viac rozšíria zreničky a do oka prenikne ešte viac škodlivého žiarenia.

Oplatí sa teda dodržiavať aspoň tieto pravidlá:

  • Pozor si dajte na príliš tmavé okuliare.
  • Čítajte pozorne príbalový leták výrobku a hľadajte číslo označujúce UV filter.
  • Dbajte na ochranu očí i u najmenších detí.
  • Nakupujte okuliare u certifikovaných predajcov a optikov

Len tak si môžete byť istí, že pre zdravie svojich očí robíte maximum.

Môže sa Vám ešte páčiť...