Ako vybrať domáceho maznáčika pre dieťa?

Prišlo u vás v domácnosti už na jednu otázku, a síce kedy dieťaťu zaobstaráte domáceho maznáčika? Či už rodič chce alebo nechce, táto otázka skrátka a dobre zavíta aj k nemu, a to skôr alebo neskôr. Pokiaľ začnete uvažovať, že by ste dieťaťu vyhoveli, musíte zvážiť všetky stránky tejto veci. Prečo deťom domáceho maznáčika zaobstarať? A naozaj sú naň dostatočne staré?

Domáci maznáčik naučí deti ohľaduplnosti a tolerancii

Keď je dieťa dostatočne staré, rozhodne by svojho domáceho maznáčika mať malo. Aj keď sa to nezdá, práve tento tvorček naučí dieťa mnohým dôležitým vlastnostiam, ktoré využije v živote. Najprv sa učia vzájomnej tolerancii alebo ohľaduplnosti k niekomu (niečomu) inému. Tiež zisťuje, že musí plniť svoje povinnosti, že je správne sa starať o druhých a ako to má vlastne robiť a samozrejme sa učia aj zodpovednosti empatiu.

Dokonca je možné konštatovať, že u mnohých detí funguje domáci maznáčik ako taký najlepší kamarát, na ktorého sa deti môžu spoľahnúť a vďaka ktorému sú otvorenejšie viac komunikatívne, možno aj trochu sebavedomejšie. Týchto efektov sa dosiahne, či už zaobstaráte andulku a usadíte ju do vonkajšej voliéry postavenej z hliníkových profilov Aluhobby, alebo ak sa skôr rozhodnete pre korytnačku a umiestnite ju do priestranného terária.

Sledujte vlastnosti daného zvieraťa

Pri rozhodovaní je kľúčových niekoľko faktorov, a to konkrétne vlastnosti zvieraťa aj ich budúcich chovateľov. Zhodnoťte aj vek dieťaťa a berte do úvahy to, že sa prakticky neustále vyvíja. Má už požadované schopnosti, aby sa o zvoleného člena domácnosti mohlo dieťa starať svojpomocne, alebo bude potrebovať vašu pomoc?

Podľa odborníkov je ideálny čas na kúpu maznáčika už predškolský vek. Zhruba okolo šiestich rokov si dieťa začína uvedomovať, že ide o živého tvora, nie o hračku. Starší jedinci potom majú tendenciu sa naozaj svedomito starať o domáceho maznáčika, avšak v puberte sa môže stať, že záujem opadne (alebo naopak dôjde to do bodu, kedy bude dieťa s maznáčikom vykonávať najrôznejšie kúsky).

Môže sa Vám ešte páčiť...