Za prašanom a polárne septembra do Laponska

Objavte krásy Laponska – krajina, kde sa môžete ráno preháňať na bežkách, popoludní stráviť vo fínskej saune a večer pred spaním pozorovať polárnu žiaru. 

Laponsko je krajinou prašanu a nedotknutej prírody 

Laponsko leží v severnej časti Škandinávie, prevažne severne od polárneho kruhu. Tento región sa rozkladá na území, Nórska, Švédska, Fínska a Ruska a je tradičný krajinou domorodých Laponcov. Napriek súčasným štátnym hraniciam má Laponsko určité špecifiká. Jedným z nich je nádherná nedotknutá príroda, ktorá sa rozkladá široko ďaleko okolo vás. Západ regiónu je tvorený fjordy a hlbokými údoliami, na území Fínska zase prevažujú roviny porastené lesmi. 

Hurá do prírody! 

Švédske Laponsko je poslednou veľkou európskou divočinou. Krajina je tu tvorená ostrými horskými štíty, kde sú aj široké údolia tvarovaná ľadovci. Okruh okolo Kebnekaise je ideálny pre lyžiarov. Stačí vyraziť do údolia Vistas, kde môže vaše lyžiarske putovanie začať. Zjazdiť dole po masívu najvyššej švédskej hory Kebnekaise je naozajstný zážitok. 

Výpravy za polárny september 

Pre pozorovanie polárnej žiary je najvhodnejšie švédsky národný park Abisko. V zime tu totiž býva obloha bez mráčika a bez svetelného smogu. Návštevníci si tak môžu užiť farebné divadlo odohrávajúce sa na nebesiach. Na severnej pologuli sa polárnej žiary nazýva aurora borealis, ktorá vzniká z mraku častíc vyvrhnutých slnečnými erupciami až k Zemi. 

Odpočinok v saune 

K severu neodmysliteľne patria tradičné fínska sauna, v ktorej môžete po náročných skialpových dobrodružstvách odpočívať. Oblasť Kuusamo ponúka prepracovaný program zvaný Saunatour, pri ktorom môžete vyskúšať nespočet tradičných sáun v nádhernom prostredí a k tomu sa skvelým gurmánskym zážitkom. 

Môže sa Vám ešte páčiť...