Záhrada ako spotrebiteľ vody. Ako s vodou na záhrade šetriť?

Neustále sa hovorí o tom, že sa zdražuje voda a tiež elektrina a plyn. Ak nechcete platiť doslova majland za to, že používate vodu, odporúčame s vodou začať šetriť. Voda nie je nevyčerpateľným zdrojom, treba s ňou šetriť a neplytvať. Poďakuje nám nielen planéta, ale tiež hlavne naša peňaženka, ktorá v posledných rokoch doslova trpia. A trpia najmä počas leta, keď je spotreba vody o niečo väčší ako v iných ročných obdobiach. Veľkým spotrebiteľom vody je totiž aj záhrada, ktorá vyžaduje taktiež obrovské množstvo vody než inokedy.

Ak ste majiteľom záhrady a pestujete na svojej záhrade kvety alebo ovocie a zeleninu, viete, že záhrada vodu počas parného leta naozaj vyžaduje. Najmä ju vyžaduje vo chvíli, keď nezaprší a nezaprší. V prípade, že sa chystáte ísť zalievať záhradu, chvíľku sa zastavte a prečítajte si niekoľko tipov, ktoré pomôžu ušetriť vodu, bez toho by to záhrada pocítila.

Tipy, ako šetriť vodou na záhrade

  • Nekoste trávu nakrátko. Radšej ju ponechajte dlhšia. Dlhšie trávnik lepšie zadržiava vodu a vlhkosť, nie je teda potrebné ho tak často zalievať. Čím dlhšia trávnik bude, tým bude aj menšie výpar vody.
  • Máte na záhrade sud alebo kaďa, do ktorej by sa zachytávala dažďová voda? Že nie? Potom doporučujeme takúto kaďa zaobstarať. S dažďovou vodou môžete zalievať záhradu, čo len hrdlo ráči! A nebude vás to stáť ani korunu.
  • Kedy zalievate svoju záhradu? Odborníci odporúčajú zalievať záhradu počas rána alebo neskorého večera, pretože toľko nepraží slniečko a voda sa tak rýchlo neodparí. Naviac rastliny sú šťastnejší, nedôjde k spáleniu listov.
  • Máte na záhrade nainštalované automatické zavlažovače? Potom je radšej skontrolujte. Ak zalievajú chodníky alebo cesty či niektoré miesta dokonca dvakrát, treba ich prenastaviť alebo je odpojte a pustite sa do zalievanie sami.
  • Počas leta sa kdekto ochladí hadicou. Ak je to aj váš rituál, bežte sa ochladiť na miesta, kde je suchšie trávnik. Trávnik tým pádom zalejete a seba ovlažíte, zabijete tak dve muchy jednou ranou!

Môže sa Vám ešte páčiť...