Záujem o post rušňovodiča stále rastie

Pokiaľ máte doma teenagera, spýtajte sa ho niekedy na to, čo by od života očakával. Zaujímajte sa o to, čo by vlastne v živote chcel robiť. Mnoho rodičov sa o svoje deti zaujíma preto, že dúfajú, že budú chcieť byť doktorom alebo iným odborníkom, ktorý potrebuje vysokú. Dnes sa totiž na vysokú rad ľudí zrovna nehrnie. Je však nutné spomenúť, že namiesto vysoké školy vedie rozhodne iné povolania, a to rušňovodič. 

Dnes je svet profesiou úplne otvorený úplne všetkým. Ľudia sa môžu stať tým, čím sa vždy stať chceli. Dokonca sa aj dievčatá môžu stať princeznami, ak sa nechajú zamestnať v zábavnom parku. Mnoho mladých ľudí sa hneď po strednej škole zameriava na pobyt v zahraničí, iní sa dokonca púšťa ihneď do podnikania. Iní však chcú byť rušňovodičom. 

Je zvláštne, že o profesii rušňovodiča dlho nikto nežmurkol, ale zrazu o túto pozíciu javí záujem čím ďalej väčšie škála ľudí. Je to pomerne zvláštne preto, že dnes sa začínajú vyvíjať hlavne také vlaky, ktoré budú našou budúcnosťou – a sú okrem iného bez rušňovodičov. Avšak ani tieto vlaky, ktoré sú schopné jazdy bez živého strojvodca, nikoho neodradia. 

To, že záujem o túto pozíciu neustále rastie, ukazujú hlavne skúšky, ktoré boli zložené počas prvého polroka. Zložilo sa totiž viac ako tristo desať skúšok (konkrétne tristo osemnásť skúšok). Bohužiaľ však polovica z nich bola neúspešná, ale to nevadí – aj tak je tento záujem naozaj zarážajúce a prekvapujúce. 

Ako sa človek stane rušňovodičom? 

Ak sa aj vy chcete stať rušňovodičom, potom je potrebné splniť hlavne teoretické skúšky. To je však ešte len prvý krok k tomu, aby ste sa takýmto rušňovodičom museli stáť. Potom musíte zvládnuť jazdu na nejaké konkrétne lokomotíve, vďaka čomu sa prejavujú osvedčenie pre vozidlo a tiež vaše znalosť trate. 

Až potom budete pripustení ku konkrétnemu zaškolenie. To však trvá deväť dlhých mesiacov – teda konkrétne u českej najväčšie spoločnosti, a to u Českých dráh. Každoročne je tu však vo výcviku viac ako dvesto rušňovodičov. Tento rok sa však toto číslo určite zvýši. 

Môže sa Vám ešte páčiť...