Zázračná chia semienka

Chia semienka, Šalvia hispánska, čiže Salvia hispanica, predtým rástla ako jednoročná planá bylina. Má výšku asi 1 meter a fialové alebo biele kvety. Chia semienka sú olejnaté, obsahujú 30% olejov a sú neuveriteľne bohaté na živiny. Chia semienka patrí právom medzi superpotraviny alebo superfoods.

Obsah cenných látok

Tieto semená sú významným zdrojom minerálov, bielkovín, vlákniny aj omega-3 mastných kyselín. Sú vynikajúce pri zvýšenej fyzickej aktivite, športovom výkone, rekonvalescencii a strese. Chia semienka majú veľké sýtiace schopnosti, pri namočení prirodzeným spôsobom zvyšujú svoj objem, dokážu hydratovať a do našej potravy vnáša pocit zasýtenia a mnoho doplnenej energie. Semienka Chia obsahujú až 5 krát viac vápnika ako napríklad mlieko, 3 krát viac železa ako má špenát a 15 krát viac horčíka ako nám ponúkne brokolica.

Vápnik je potrebný pre normálny a zdravý vývoj a funkciu pohybového aparátu u detí, športovcov i ťažko pracujúcich a zabraňuje vzniku osteoporózy, najmä u žien po menopauze. Vápnik sa z Chia semienok plne vstrebáva do tela vďaka prítomnosti bóru v semenách. Pôsobí tak ako katalyzátor jednak na vstrebávanie, ale aj asimiláciu vápnika.

Chia semienka sú zdrojom mnohých ďalších minerálov ako draslík, fosfor, horčík, meď, mangán, molybdén, zinok a železo, ktoré sú dôležitými prvkami na vytvorenie enzýmov i hormónov. Podporujú činnosť endokrinného systému. Sú vynikajúcim zdrojom fosforu, ktorý napomáha normálnej funkcii nervového systému a našej pamäti. Draslík dokáže zabrániť vzniku svalových kŕčov, normalizovať a stabilizovať krvný tlak. Zinok zase aktivuje náš imunitný systém, zlepšuje výkonnosť svalov a má zásadný význam pri reprodukcii. Horčík potom zase zvyšuje vstrebávanie vápnika a draslíka, zvyšuje našu energiu. Chia semienka obsahujú vitamíny A, B1, B2, B3, B9 aj B12, ovplyvňujú činnosť tela, metabolizmus, kardiovaskulárny aj nervový systém.

Jedlo aztéckych bežcov a bojovníkov

Chia semienka sú označované ako jedlo aztéckych bežcov a bojovníkov. Tým stačila jedna hrsť týchto semienok na dodanie cennej energie na jeden deň. Chia patrila do jedálnička starých Aztékov, Mayov a Inkov. Kombinovali ju ešte s ďalšími tromi najdôležitejšími potravinami ako s kukuricou, fazuľami a amarantom. Bola kľúčovou súčasťou ich stravy, ale tiež slúžila pre náboženské rituály a Chia semienky sa aj platilo. Aztékovia tiež verili, že tieto semienka im poskytujú obrovskú nadľudskú silu a moc. Pomáhala im prežiť v drsných podmienkach hôr a pomerne teplom podnebí. Výborne dokážu hydratovať a vzpružiť po fyzickom aj psychickom vyčerpaní.

Môže sa Vám ešte páčiť...