Zelené potraviny a čo by ste o nich mali vedieť

Svoj jedálniček môžete spestriť mnohými spôsobmi. Aby bol však stále vyváženým a zdravým, nezabudnite do jeho zloženia zakomponovať takzvané zelené potraviny. Tvrdia sa o nich, že sú zdravšie ako iné a dôvodov je na to hneď niekoľko. Poďme si prezradiť, čo konkrétne ukrývajú a prečo by sme na zelené potraviny nemali dopustiť.

Zloženie, ktoré vám vyrazí dych

Takzvané zelené potraviny sú zdravšie ako iné, pretože obsahujú zložku zvanú chlorofyl. To je látka, ktorá ich všetky spája, aj keď samozrejme platí, že čo potravina, to trochu iné, inak prospešné účinky.

Chlorofyl najviac oceníme pri hojení rán. Vďaka látke sa hoja lepšie hlavne popáleniny, ktoré sa spôsobia napríklad kyselinami alebo ohňom. Navyše látka pôsobí protizápalovo, čo sa hodí pri liečbe radu zápalových procesov v ľudskom tele (najmä ženy ocenia chlorofyl v prípade, že liečia gynekologický problém).

Zelené potraviny navyše obsahujú aj antioxidanty, čo sú zložky účinne a efektívne bojujúce proti voľným a nebezpečným radikálom v ľudskom tele. Práve tie inak stoja za takzvaným oxidačným stresom, na ktorého popud vzniká množstvo nepríjemných chorôb, kam napokon spadajú aj kardiovaskulárne choroby, na ktoré sa každým rokom umiera naozaj najviac.

Zelené potraviny sa oplatí užívať denne

Keďže o zdraviu prospešných zložkách zelených potravín nemôže byť ani pochýb, spýtali sme sa odborníkov na to, aké zelené potraviny sa vlastne oplatí najviac užívať. Respektíve kedy je nutné ich zaradiť do jedálnička. Nutriční špecialisti sú toho názoru, že sa majú jesť denne. Účinky sa objavujú po dlhodobejšom užívaní, preto je potrebné vytrvať.

Dajte si pozor na niekoľko vecí

V súvislosti so zelenými potravinami stojí za zmienku niekoľko vecí, pred ktorými je dobré dať si pozor. Do tejto kategórie patrí napríklad pôvod potraviny. Dávajte si pozor na to, odkiaľ potravina vlastne pochádza. Pri obilninách platí, že čím bohatšiu pôdu daná potravina má, tým vyšší obsah živín v nej nájdete. Pri riasách platí, že čím viac slnečného žiarenia bude mať, tým lepšie, rovnako tak sa na jej kvalite podieľa aj kvalita vody.

Môže sa Vám ešte páčiť...