Žmurkli ste počas fotenia? Pomôže vám umelá inteligencia

Každý pozná ten moment, kedy sa fotí napríklad so triedou v škole alebo s rodičmi na rodinnú fotografiu. Sú to skutočne krásne momenty, ale bohužiaľ aj také momenty môžu byť skazení tým, že zistíte, že ste na fotografiu žmurkli. Mrknutie na fotografiách je úplne bežný jav, ktorý s ktorým sa bohužiaľ musíme všetci pobiť. Bohužiaľ sa to niekedy stane, ale našťastie žijeme v dobe, keď sa neustále niečo vymýšľa a kedy sa riešia rôznymi vynálezy mnohé banality, ako je potrebné mrknutie pri fotení. Už aj tento problém sa dá vyriešiť, a to s pomocou umelej inteligencie. 

S takou vychytávkou sa v súčasnej dobe stretnete na sociálnej sieti Facebook, ktorá aktuálne testuje umelú inteligenciu úplne neobvyklým spôsobom. Mnohé firmy testujú umelú inteligenciu tak, že jej skúša vyriešiť rôzne hlavolamy, Facebook sa ale rozhodol otestovať umelú inteligenciu tak, že jej zadal úlohu otvoriť zatvorené oči na vyfotografovaných a nahraných fotografiách. 

Aj keď sú také úpravy skutočne vierohodné, stále majú niekoľko nedostatkov. 

Ako to celé funguje? 

Otázkou je, ako to vlastne celé funguje? Ako dokáže jeden stroj otvoriť oči na fotografiách? Nie je to tak ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá. Počas nahrávania fotografií umelá inteligencia zaregistruje fotky, na ktorých má nejaká vyfotená postava zatvorené oči, a po nahraní má naraz oči otvorené. Je to skutočne vierohodné. Systém dokonale pracuje s farbami okolo, s prechodmi a prvotne zatvorené oči sú dokonale otvorené, dokonca majú oči aj takú farbu, akú skutočne máte. 

Zatiaľ je umelá inteligencia vo fáze zacvičování, ale po skončení školenia bude vedieť stopercentne napodobniť ľudské oči, čo bude opäť ďalší pokrok v tomto odbore. 

Má aj svoje temné stránky 

Každá minca má svoj rub i líce. Aj keď sa táto vymoženosť zdá byť doslova dokonalá, nie je tak dokonalá, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj umelá inteligencia má svoje muchy. Keďže je vo fáze výskumu a školenia, môžu odborníci nedokonalosti vyladiť. 

Môže sa Vám ešte páčiť...