Zostava jednoduchých cvikov inšpirovaná japonským liečiteľstvom a filozofiou

Najrôznejšie cvičenie inšpirovaná ázijskou filozofiou, umením a liečiteľstvom sú poslednou dobou veľmi populárne. Jedným z nich je aj cvičenie, ktorého autorom je japonský liečiteľ Katsudzo Niši. Zjednodušene možno povedať, že jeho systém cvikov v sebe kombinuje antickej a staroegyptskej liečiteľstva, čínskej a tibetskej praktiky a jogu.

Cvičte každé ráno

Jedným zo základných prvkov je zostava cvikov, ktorá má pomôcť k celkovej obnove zdravia a ľudského organizmu. Ide o jednoduché cviky, ktoré vám pomôžu nielen sformovať vašu postavu, ale tiež vás nabijú pozitívnou energiou a vitalitou. Všeobecne sa odporúča vytvoriť si z tohto cvičenia akýsi každodenný ranný rituál. Cvičiť by ste mali pomaly, plynule a necítiť žiadnu nepríjemnú bolesť. Zároveň je dôležité nebrať zostavu iba ako cvičenie, ale ako určitý spôsob relaxácie pre vašu myseľ. Celá zostava je zložená zo siedmich cvikov a nezaberie viac než pätnásť minút času.

Cviky na chrbte

Prvý cvik začnite v ľahu na chrbte. Ruky upažte a nohy ohnuté v kolenách pritiahnite k hrudníku. Zhlboka sa nadýchnite, nohy otočte smerom doľava a snažte sa nimi dotknúť podlahy. V ten istý okamih otočte hlavu smerom doprava. Na každú stranu cvik 4-5krát opakujte. Tiež druhý cvik je v pozícii na chrbte. Ruky voľne položte vedľa tela, pokrčte nohy a pomaly začnite dvíhať chrbát z podlahy, až sa do tej doby, než sa budete opierať len o lopatky. V pozícii vydržte niekoľko sekúnd a potom spustite panvu späť na podlahu. Cvik preveďte 5krát.

Cviky na bruchu

Tretí cvik je v pozícii na bruchu. Ľahnite si s rukami natiahnutými do vzpaženia a napnutými nohami mierne od seba. Potom začnite pomaly súčasne dvíhať jednu ruku a jednu nohu, vždy do kríža, teda napríklad pravú ruku a ľavú nohu. Aj štvrtý cvik začína v polohe na bruchu, cieľom je ale súčasné zdvihnutie oboch rúk a nôh naraz. Ak sa vám to podarí, pokúste sa potom pomaly dolné končatiny rozkmitať, ako keby ste plávali kraul. Oba predchádzajúce cviky by sa mali opakovať zhruba 25-krát na každú nohu.

Cviky v pozícii na štyroch

Piaty cvik začína v kľaku na štyroch, s rukami i nohami položenými na šírku ramien. Následne zdvihnite a narovnajte jednu nohu a hmitejte s ňou hore a dole. Na každú stranu opakujte cvik 25-krát. Šiesty cvik vychádza tiež z pozície na štyroch. Koleno ľavej nohy sa snažte pritiahnuť k čelu, následne nohu narovnajte a zdvihnite nahor. Cvik opakujte 10-krát pravou i ľavou nohou. Aj posledný cvik vychádza zo sedu na kolenách, kedy vaše telo je vzpriamené a ruky voľne splývajú pozdĺž tela. Nadýchnite sa a pokúste v tejto pozícii nahnúť smerom dozadu a vydržať niekoľko sekúnd. Cvik opakujte 5krát.

Môže sa Vám ešte páčiť...