Aké farby voliť v byte?

Chcete si zaobstarať nový sedací vak alebo rozkladacie kreslo, ktoré by tvorilo váš čitateľský kútik vo vašom domove? Možno sa už radujete z predstavy, ale zatiaľ realizácia je v nedohľadne. Nie ste si totiž istí tým, aké farby do interiéru voliť. Pri výbere je dobré zamerať sa na to, čo farebné tóny vlastne znamenajú. Aké farby voliť v byte? Aké sú synonymom harmónie, šťastia a ako radosti či naopak smútku?

Je potrebné konštatovať, že to, čo farby znamenajú, sa nemení na základe trendov. Pokiaľ sa raz rozhodnete pre daný odtieň, potom už vám daný odtieň tiež môže zostať, pokiaľ sa nezmení váš postoj ku konkrétnej farbe alebo jej významu. Nie je to teda žiadny módny diktát a je iba na vás, aký odtieň pustíte k sebe domov.

Biela farba nudí, čierna zase neodráža svetlo

Nielen význam, ale aj vlastnosti majú jednotlivé odtiene farieb. O bielej sa hovorí, že je nudná, na druhú stranu pekne odráža svetlo v miestnosti a je považovaná za farbu čistoty. Je taká jemná, neutrálna, jednoduchá a človeka sama o sebe neomrzí. Doplniť k nej totiž môžete najrôznejšie odtiene.

Čierna na druhú stranu svetlo pohlcuje. Pri jej aplikácii je nutné byť opatrní, najmä pokiaľ do vašej miestnosti príliš veľa svetla neprichádza.

Červená posilňuje chuť do jedla, zelená zase upokojuje

Do svojho interiéru, najmä do kuchyne alebo jedálne, by ste mali (ale taktiež s opatrnosťou) zakomponovať červenú farbu. Tá dokáže človeka príjemne zaktivizovať a vie posilniť chuť do jedla. Dokáže človeka nabiť novou energiou, ale pokiaľ sú vo vašej domácnosti labilní jedinci, na nich môže pôsobiť skôr negatívnym spôsobom, tak pozor na to.

A čo zelená? Tá je v interiéroch v posledných rokoch stále obľúbenejšia. Jej aplikácia je povolená prakticky vo všetkých miestnostiach domu, najmä v spálni, pretože dokáže príjemným spôsobom človeka upokojiť.

V posledných rokoch je obľúbená hlavne smaragdovo zelená alebo potom fľaškovo zelená, oba odtiene vedia človeka podporiť v koncentrácii.

Môže sa Vám ešte páčiť...