Živý plot ako lemovanie záhrady. Aký si vybrať?

Nechcete, aby vám do záhrady niekto nakukoval? Klasické ploty záhradu zrovna nekryjú, ale živé ploty sú niečo úplne iné. Naviac vám záhradu krásne olemujú a skrášli na prvý pohľad. Živé ploty dokážu zo záhrady urobiť oázu pokoja, aj keď sa o ne musíte starať. Bez záhradných nožníc na živý plot sa skrátka nezaobídete. Živý plot sa však za starostlivosť, ktorú mu poskytnete, odvďačí navyše tým, že bude eliminovať všetok hluk zvonku, navyše ochráni záhradu pred prachom z cesty aj pred spomínanými pohľady okoloidúcich alebo vašich susedov.

Ak ste sa rozhodli investovať do živého plota, ponúka sa otázka, aký si vybrať. Ak by ste sa opýtali skúsených záhradníkov, tí by vám povedali, že pre každú záhradu sa hodí mať iný živý plot. Výber živého plotu sa odráža od toho, či bývate pri rušnej cestnej komunikácie alebo či má byť len pre parádu.

Všeobecne platí, že živé ploty sa vysádzajú do veľkých záhrad. Malé totiž dokážu opticky zmenšiť. Najčastejšie sa živé ploty vysádzajú z opadavých alebo z kvitnúcich kríkov, pretože také kríky nie sú na údržbu moc náročné. Samozrejme existujú aj ihličnaté kríky, ktoré sa však musí pravidelne strihať spomínaným záhradným náradím.

Keď túžite po farebnom živom plote

Ak ste milovníkom farieb a túžite po jedinom, a síce po kvitnúcim farebnom živom plote, potom sa im nebráňte. Živé ploty, ktoré sú tvorené kvitnúcimi kríkmi, vám budú svojím kvitnutím robiť radosť od skorej jari až do neskorej jesene. Takéto kríky sú často tvorené nestarnúcimi ružami alebo záhradným ibištekom.

Keď má byť živý plot ochranou pred zvídavýma očami

Ak vám vadí, že vám susedia alebo okoloidúci nakukuje do záhrady, potom vyberte taký plot, ktorý bude hustý a pravidelný. Ideálne sú ihličnaté kríky, ktoré môžete hravo ostrihať do pravidelného tvaru. Dávajte si však pozor na to, aby ste taký hustý plot strihali pravidelne, aby vám neprerástol cez hlavu.

Môže sa Vám ešte páčiť...