Zoznámte sa s jochovcem olšolistým, s kríkom, ktorý má nádherné kvety

Každá záhrada môže byť iná, inak farebná, nemusí byť ako tá susedovho. Veď je toľko krásnych rastlín a kríkov, ktoré sa môžu vysadiť na záhradu a ktoré môžu urobiť obrovskú parádu. Veľkú parádu urobí napríklad takzvaný jochovec olšolistý, ktorého môžete poznať aj pod jeho odborným názvom „Clethraalnifolia“. Známy je najmä v zahraničí, avšak pomaly sa dostáva do podvedomia i českým záhradkárom. Robí radosť najmä v lete, a to konkrétne od júla až do augusta, kedy je ker obsypaný nádhernými voňavými kvetmi. 

Ker zvaný jochovecolšolistý je strednej veľkosti, čím sa skvelo hodí najmä do slovenských záhrad. Jedná sa o opadavé listnáče, ktoré pochádza až zo Severnej Ameriky. Ak sa do ich pestovanie pustíte, nečudujte sa, že vám po pár dňoch krásne nerastú. Rastú skrátka veľmi, veľmi pomaly. 

Mnohí ľudia sa môžu pýtať, prečo voliť práve tento ker. Dôvodom by mala byť hlavne veľká mrazuvzdornosť, teda možno povedať, že ker prežije zimu a nie je treba ho pripravovať na prezimovanie. 

Vanilková vôňa bude cítiť po celej záhrade 

Ako sme spomenuli, jedná sa o ker, ktorý je známy najmä vďaka svojej vôni. Má špecifickú vanilkovú vôňu, ktorá skutočne ide cítiť. Mnohí záhradkári tvrdia, že vôňa menej známeho kríky ide cítiť po celej záhrade. 

Ako jochovec olšolistý pestovať? 

Čo sa týka samotného pestovania, vyhovieť by sa malo jeho pôdnym nárokom. Odborníci odporúčajú vysádzať ker s kyslomilnými rastlinami, ako sú napríklad jesenné vresy alebo prípadne rododendrony. Ich pôda je pre ker absolútne prijateľná, možno teda povedať, že ideálny pôda je s pH 6, ktorá je zároveň zmiešaná s rašelinou. 

Ker miluje slniečko, ale nevadí mu ani polotieň. Do temného tienistého miesta ho radšej nedávajte. Rovnako tak ho nestávkujte do blízkosti iných kríkov. Má rád svoje vlastné priestranstvo, len tak bohato kvitne a rastie. 

Môže sa Vám ešte páčiť...