Ako na vertikálne záhony

Bývate v byte, teda nemáte vlastnú záhradu, napriek tomu túžite po vypestovanie svojich vlastných byliniek? V súčasnej dobe drvivá väčšina ľudí túži vypestovanie svojich vlastných plodín aj byliniek, nechcú si kupovať predražené bylinky alebo zeleninu z obchodov, kde sa rovnako nevie, odkiaľ boli dané plodiny privezené alebo ako boli pestované. Ľudia dnes chcú jesť to, o čom vedia, ako to bolo pestovalo alebo čo pestovanie obnášalo. Ak ste pripravení na to si tiež niečo vypestovať u seba doma, napriek tomu nie ste majiteľom záhrady, skúste si vytvoriť vlastný vertikálne záhradku na balkóne alebo napríklad na dvore činžiaku.

Ako sme spomenuli, vlastné pestovanie je dnes akýsi trend. Najčastejšie sa pestujú bylinky alebo drobná zelenina, ale mnohí neváhajú a pestujú si v kvetináčoch aj vlastné ovocie. Ostatne prečo nie! Na vertikálne záhrade si môžete vypestovať rôzne podoby vitamínov, len to chce vedieť, ako na to.

Vytvorte si najskôr vertikálne konštrukciu

Aby ste si mohli vytvoriť vertikálne záhony, je najprv nutné, aby ste si vytvorili vertikálne konštrukciu. Na výrobu vertikálnych konštrukcií sa nebojte využiť kadečo, ľudia si tvoria záhony napríklad v starých skrinkách, ktoré s pomocou kvalitnej brúsky obrúsi a znova nalakujú. Iní zasa používajú palety alebo tipky. Fantázii sa medze nekladú, v čom si vytvoríte vertikálny záhony vy?

Ako si založiť vertikálne záhony

Pri zakladaní vertikálnych záhonov odporúčame vyložiť konštrukciu netkanou textíliou, potom naplňte danú konštrukciu hutnejších substrátom. Vsaďte doň rastliny a starostlivosť o rastliny môže začať.

V súčasnej dobe sú ľudia tak vynaliezaví, že majú na záhrade i vertikálne záhradky s vlastným zavlažovacím systémom, ktorý vodu distribuuje do jednotlivých poschodí, ak je záhradka poschodová. Nech už ale máte chytrou alebo obyčajnú vertikálne záhradku, oplatí sa mať pod konštrukciou nádobu, ktorá bude zachytávať odkvapkávajúci vodu.

Môže sa Vám ešte páčiť...