Nepodceňujte psychiku, ide o zdravie aj dokonalú pleť

Sedíte v kresle praktického lekára a márne hľadáte odpoveď na povinnú otázku, či sa cítite zdravý. Čo to vlastne znamená, ako je to definované, čo musíte splniť? Nejde len o fyzickú stránku, ale aj o neprávom zanedbávanú psychickú stránku, ktorá, žiaľ, aj v súčasnosti stojí v pozadí.

Obe strany

Niektoré procesy možno ovplyvniť len minimálne. Ako telo starne, zhoršuje sa a pribúdajú ďalšie komplikácie. Zhoršuje sa zrak, praskajú kĺby, objavujú sa problémy s nespavosťou a náhle bolesti hlavy, únava je častejšia. Ovplyvnené sú aj kognitívne funkcie. Je to prirodzený priebeh a vo vyššom veku sa mu nedá úplne vyhnúť. Jednotlivé prejavy možno oddialiť alebo spomaliť dlhodobým dodržiavaním zdravej stravy, dostatkom pohybu a preventívnymi prehliadkami, ktoré odhalia problémy hneď na začiatku.

V tieni

Oveľa dôležitejšia je však duševná pohoda a emocionálna rovnováha. Výkyvy zasahujú do fungovania organizmu oveľa viac ako fyzické a citeľné problémy prejavujúce sa bolesťou. Psychická nepohoda je nenápadná a človek si často ani neuvedomuje, že ju prežíva. Zrazu áno. Je to tak najmä vo chvíľach, keď sa objaví stres, smútok, hádky, spory a je možné oprieť sa o niečo hmatateľné, čo sa dá pomenovať a označiť. Veľa ľudí však zostáva v zajatí prakticky nepretržite a prestane venovať pozornosť narušenej psychike, keď najvýraznejšie prejavy ustúpia. Je však potrebné úplne sa uzdraviť a zahojiť všetky rany, ktoré negatívny stav spôsobil.

Problémom je, že z dlhodobého hľadiska je rozkolísaná psychika veľmi silným blokátorom fyzického zdravia. Ak sa teda necítite vnútorne zdraví, v pohode a spokojní, negatívne účinky staroby alebo chronickej choroby sa výrazne urýchlia a zasiahnu s oveľa väčšou intenzitou. Väčšinou ide o rýchlejší nástup demencie, problémy s pamäťou a pohybovým aparátom. Psychická nepohoda však môže vyvolať aj črevný zápal alebo podporiť vznik smrteľných ochorení. Nie je to jediný faktor, ale netreba ho brať na ľahkú váhu.

Môže sa Vám ešte páčiť...