Najčastejšie závady tlmičov. Na čo si dať pozor?

Každá automobilová súčasť má svoju životnosť, po uplynutí ktorej ju musíte vymeniť. Niekedy ale dochádza k závadám ešte pred jej koncom, a tak je dobré vedieť, ako túto situáciu spoznať a aký môže mať vplyv na celkovú jazdu. S akými najčastejšími problémami sa stretávajú tlmiče vozidla?

Na toto si dajte pozor

Pokiaľ je horná matica vzpery príliš utiahnutá, môže dôjsť k uvoľneniu celej zostavy vzpery z jej umiestnenia. Tým sa zníži tlmiaca schopnosť a môže sa zlomiť tiahlo, čo počas jazdy môže viesť k vážnej dopravnej nehode.

Tlmiče by sa mali meniť zhruba každých 80 000 kilometrov. A to vždy v páre na každej náprave – pokiaľ vymeníte len jeden, nová jednotka sa rýchlo preťaží, poškodí a stratí olej a plyn cez horné tesnenie. Rovnako tak by sa v páre na náprave mali meniť vzpery.

Pri inštalácii ochrannej sady je potrebné dbať na správnu polohu dorazu. Stiahnutie až na spodnú časť je častou chybou, ku ktorej dochádza pri montáži. Pokiaľ bude doraz brániť správnemu pohybu odpruženia, bude jazda extrémne tvrdá a tlmič sa môže zablokovať.

Pokiaľ nie je horná matica správne nasadená na závit tyče a potom utiahnutá vzduchovou pištoľou, dochádza k poškodeniu závitu. To sa prejavuje nadmerným hlukom, ale môžu viesť aj k poškodeniu časti závitu alebo samotnej tyče.

Na čo si dať pozor?

Pri uťahovaní hornej matice sa piestnice vzpery nesmú pridržiavať kliešťami, inak dochádza k poškodeniu chrómového povrchu piestnice. Poškodená plocha po stlačení tlmiča prejde tesnením vzpery, roztrhne a ho a dôjde k úniku oleja a plynu.

Zdá sa vám, že tlmič stratil na jednej strane puzdra farbu? Pravdepodobne došlo k nesprávnemu nastaveniu tlmiča pri montáži, a to pri uťahovaní pri plne vysunutom zavesení kolies. Následné zaťaženie vedie k úniku oleja, alebo dokonca zablokovaniu tlmiča. Zmena farby je príčinou prehriatia tlmiča.

Objavila sa na vašom tlmiči niektorá z nasledujúcich závad? Aircarsystem.cz sa špecializuje na opravy tlmičov a predaj nových elektronických aktívnych tlmičov rôznych značiek vozidiel.

Môže sa Vám ešte páčiť...