Ako vybrať jedálenský stôl?

Pri stole je dôležitý nielen vzhľad, ale predovšetkým funkčnosť. Dvojnásobne to platí pri jedálenskom stole, ku ktorému zasadáte každý deň, pozývate k nemu návštevy a rozprávate sa s rodinou, čo je nové. Ako teda vybrať ten pravý, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky? Sú lepšie hliníkové nábytkové nôžky, celodrevený stôl alebo rovno al podnoží?

Dostatok priestoru

Výber stola býva najviac limitovaný priestorom, ktorý naň môžete vyhradiť. V dnešnej dobe je už úplne bežné, že jedáleň nie je samostatná miestnosť, ale je spojená s kuchyňou alebo obývacou izbou, takže pre stôl zostáva menej miesta. Keď k tomu pripočítate priestor pre stoličky, možno zistíte, že budete musieť zaobstarať oveľa menší stôl, než ste plánovali.

Vhodný materiál

Nemenej dôležitý je aj materiál. Ako často budete stôl používať? Je pre vás dôležitejší vzhľad alebo jednoduchá údržba? Najčastejšie sa stoly vyrábajú z masívneho dreva, ktoré je odolné a prípadné škrabance sa dajú zbrúsiť. Nevýhodou je ale vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ sa vám páči moderný nábytok, poobzerajte sa po stole z tvrdeného skla. Síce ho budete musieť často leštiť, ale bude v kombinácii s hliníkovými nôžkami alebo kovovým podnožím bude dostatočne odolný, a navyše veľmi štýlový.

Plastové stoly nemávajú dlhú životnosť, ale na druhej strane patria k lacnejším alternatívam a poskytnú širší výber farieb a tvarov. Často sa stretnete s jedálenskými stolmi z lamina. Jedná sa o dyhu plnenú zmesou pilín, papiera a lepidla. Lacné laminové dosky sa môžu čoskoro začať odlupovať, ale tie drahšie a kvalitne prevedené verne napodobňujú drevenú dosku a sú rovnako kvalitné.

A čo nohy?

Ku kovovým nohám a podnožia sa výrobcovia uchyľujú čoraz častejšie. Kov totiž dáva priestor kreativite, dajú sa z neho vyrábať rozličné tvary a zároveň je dostatočne pevný a odolný aj pri malom priemere. Nikde vám tak nebudú prekážať masívne drevené nohy a budete mať viac priestoru na sedenie.

Môže sa Vám ešte páčiť...