Rozkvitnutý dom v Londýne má českého tvorca

Ani v meste sa nemusíte vzdať prírody. Svoje o tom vie český architekt Petr Štefek, ktorý londýnsky Regal House premenil v kvitnúcu záhradu. Nová fasáda podľa jeho návrhu je doslova obrastená zeleňou a rozhodne na prvý pohľad upúta vašu pozornosť.

Radosť pre oko

Nová fasáda je reakciou na blízke trhovisko Covent Garden, ktoré predtým slúžilo ako ovocný, zeleninový a kvetinový trh. Preto bola pre fasádu zvolená čo najfarebnejšie skladba rastlín, ktoré ale tiež zohľadňujú orientáciu na svetové strany. Sever je teda pokojnejší a menej farebný, zatiaľ čo západná strana ďaleko viac kvitne a ponúka pohľad na farebnú zmes kvetín. Rozkvitnutá fasáda je nasvietená aj cez noc a láka návštevníkov z blízkeho i širšieho okolia.

Krása, ktorá má zmysel

Nemenej významné sú ale aj prínosy environmentálne. Skladba rastlín má podporiť biodiverzitu lokality a má poskytnú prostredie pre úkryt vtáctva i včiel a ďalšieho hmyzu. Zelená ulica tiež podporuje zdravší a čistejší vzduch. Viac ako 5,5 milióna ľudí ročne zomrie na následky života v znečistenom prostredí, a tomu sa dá zabrániť práve aj lepšou kvalitou vzduchu, ktorý každodenne dýchame. Rastliny dokážu zachytiť nebezpečné toxíny, ktoré vo vzduchu poletujú, a podporujú tvorbu nového kyslíka.

V novej fasáde nájdete:

  • Cez 8000 rastlín 21 rôznych druhov
  • Zhruba 200 m2 zelenej fasády
  • Fasádny systém hydroponických panelov
  • Práve tento systém zadržiavajúce vodu je nemenej zmysluplnou súčasťou celého návrhu. Pomáha zhromažďovať dažďovú vodu do nádrží v podzemí, odkiaľ je potom táto voda využívaná na zavlažovanie fasádneho systému na diaľku riadiacim systémom hydroponického zavlažovania.

Návrh tejto inštalácie je spoluprácou nielen architektov, ale aj botanikov a odborníkov na vodu i životné prostredie. Spoločným cieľom je environmentálne posolstvo a zlepšenie kvality života nás všetkých v rozmanitom ekologickom systéme veľkomesta. Nejde len o nás ľudí, ale o celú okolitú prírodu a zvieratá.

Môže sa Vám ešte páčiť...