Bylinky v kvetináči. Aké k sebe sadiť?

Rozhodli ste sa do svojich truhlíkov vysádzať bylinky, ktoré by ste používali nielen v kuchyni, ale tiež by sa vám hodili pri liečbe rôznych zdravotných neduhov? Aj keď bylinky potrebujú k svojmu spokojnému životu len teplo, svetlo a dostatočne veľkú zálievku, pravdou je, že pri stávkovanie musíte byť opatrní. Mali by ste k sebe vždy vysadiť bylinky, ktoré potrebujú podobné veci, ktoré znáša podobné veci. Pri zazimovanie alebo počas pestovania by sa vám totiž nemuselo vyplatiť mať v jednom kvetináči bylinky, ktoré sa absolútne neznáša.

Či už chcete pestovať petržlen, bazalku, tymian, kôpor alebo levanduľu, vždy si o jednotlivých bylinkách zistite viacero informácií. Mohlo by sa vám to hodiť. Ako sme spomenuli, hlavne pri stávkovanie oceníte niekoľko zásadných informácií o bylinkách. Vďaka získaným informáciám k sebe nedáte rastliny, ktoré sa neznáša.

Aké bylinky spoločne pestovať v jednom kvetináči

Aj keď sa nájdu medzi nami ľudia, ktorí pestujú každú bylinku zvlášť, pravdou je, že nie všetci chcú mať hromadu kvetináčov a truhlíkov na svojom balkóne, a tak chcú bylinky zasadiť do jedného truhlíka. Lenže v tomto prípade sa ponúka otázka, aké bylinky k sebe vysádzať do jedného truhlíka, aké sa znesú a aké medzi sebou nebudú súperiť?

Spoločne môžete pestovať napríklad kuchynské bylinky, ktoré potrebujú k svojmu spokojnému rastu jenom rovnomerne vlhkú pôdu a umiestnenie niekde na slniečko alebo v polotieni. Kuchynskými bylinkami máme na mysli petržlenovú vňať, pažítku, tiež kôpor alebo napríklad koriander a ligurček.

Potom možno v jednom kvetináči pestovať stredomorské druhy, čo sú bylinky, ktoré nie sú pre Česko typické. Máme na mysli napríklad oregano, yzop, estragón, rozmarín alebo napríklad saturejku.

Pozor na mätu a medovku

Samostatnými kategóriami sú mäta a medovka, ktoré je potrebné vždy pestovať oddelene. Dôvodom toho je fakt, že obe majú rozpínavé korene, preto sa zásadne nevysádzajú s inými bylinkami dohromady. Ak im doprajete samostatný kvetináč, budú vám naozaj nesmierne vďačné.

Môže sa Vám ešte páčiť...