Izbové rastliny pre začiatočníkov

Každá domácnosť si zaslúži svoje miesto pre zeleň. Jeho estetické a praktické výhody oceníte vo všetkých miestnostiach. Ale ktorú rastlinu by ste si mali zaobstarať ako prvú?

Zamiokulkas nevyžadujú nič

Táto izbová rastlina pochádzajúca z Madagaskaru potrebuje k svojmu rastu len trochu svetla a občasnú zálievku. Áno, ak ju na jar pohnojíte, bude spokojnejšia, ale nie je to nevyhnutnosť. Lesklé listy sú skutočným skvostom. Ľahko sa rozmnožujú – stačí odtrhnúť list a zasadiť ho do pôdy.

Zalievanie? Raz za dva týždne.

Sídlisko? Kdekoľvek chcete. Ale najlepšie mimo páliaceho slnka, ktoré naň bude celý deň pražiť. Nebojte sa kúpeľní, kde je svetlo len rozptýlené. Zamiokulkas sa v kuchyni dobre uplatní.

Ibištek bude rásť

Túto izbovú rastlinu si budete vážiť ako oko v hlave. Keď začne rásť, nebudete chcieť nič iné. Je to naozaj pôsobivé. A tie kvety, to je skvost! Ibištek nepotrebuje vôbec nič.

Sídlisko? Lepšie sa mu darí na priamom svetle. Nebude mu vadiť teplejšie miesto.

Zalievanie? Pravidelne. Ak má málo vlhkosti, listy vám to dajú najavo. Nemôžete sa pomýliť, rastlina vám vyšle jasné signály.

V zime rastlina rada odpočíva a nájde si stanovište okolo desiatich stupňov, kde tiež obmedzíte zalievanie. Nie je to však potrebné a ibištek môžete mať na rovnakom mieste po celý rok.

Lopata

Opäť nenáročná rastlina. Iba ak máte doma malé deti alebo domáce zviera, radšej si túto kvetinu nekupujte. Je jedovatý.

Sídlisko? Prakticky kdekoľvek. Ale víta svetlo.

Zalievanie? Dvakrát týždenne. Lopatkovec bez vody opadáva listy, takže sa môže dožadovať vody.

Táto kvetina má krásne biele kvety a kvitne niekoľkokrát do roka. Skutočne reprezentatívny kúsok do obývačky, spálne a kuchyne.

Tieto rastliny môže pestovať aj úplný začiatočník. Nevyžadujú si žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...