Čo s vianočným stromčekom? Nechať v kvetináči alebo radšej zasadiť?

Máte doma ešte vianočný stromček? Určite nie ste jediní, veď vianočný stromček mnohým v ich domácnosti zostáva až do februára alebo do sviatku všetkých zamilovaných. Ak ste sa však rozhodli sa stromčekom konečne skoncovať, pretože treba opadáva alebo vám už zavadí, určite premýšľate, čo s takým stromčekom urobiť – či ho nechať v kvetináči alebo či ho radšej zasadiť na záhradu či do lesa. Ako už bolo spomenuté, nie ste jediní, kto má ešte stromček vo svojej domácnosti, a tak tiež nie ste jediní, kto si takú otázku pokladá. Spýtali sme sa preto odborníkov, čo majú ľudia majúci ešte vianočný stromček v takej situácii robiť.

Podľa odborníkov by ste stromček mali dať čo najrýchlejšie do chladu. V domácnosti by nemal stromček v kvetináči byť dlhú dobu, je nutné ho dať čo najskôr po Štedrý deň do chladnejších priestorov. Je dôležité ho tiež čo najskôr po Štedrom dni odstrojiť.

Odborníci tiež upozorňujú majiteľa stromčekov v kvetináči, aby stromčeky pred prenesením von obalili novinami alebo handry, aby nedošlo náhodou k premrznutiu pôdy. Je však potrebné aj pre prenesenie stromčeka von stromček zalievať, a to podľa vonkajšej teploty – ideálne raz za štrnásť dní, ale je to veľmi individuálne.

Keď sa rozhodnete pre zasadenie

Ak sa rozhodnete stromček zasadiť, urobte to na jar, respektíve v predjarí. V tejto dobe totiž drevina začína pučať, teda ho zasaďte hneď po začatí tohto neodvratného procesu. Ideálne stromček zasaďte na slnečné miesto, kde však zem nebude tak rýchlo vysychať ako inde. Orientujte sa tiež podľa druhu stromu – napríklad jedličky milujú skôr vlhko, smreky sú odolnejšie.

Keď sa rozhodnete pre kvetináč

Rozhodli ste sa nechať si stromček na budúci rok? Treba ho na jar presadiť. Pôda, v ktorej stromček sídli teraz, už počas jari nemá dostatok živín, a tak je presadenie naozaj neodvratné. Pri presádzaní zvoľte predovšetkým dostatočne veľký kvetináč.

Môže sa Vám ešte páčiť...