Dôvody, prečo izbové rastliny vädnú

Izbové rastliny má doma určite každý. Sú to doplnky, bez ktorých nie je domov domovom. Bohužiaľ tento bytový doplnok môže ľahko zvädnúť, pokiaľ mu nedoprajú toľko starostlivosti, koľko vyžaduje. Izbové rastliny však vädnú aj z toho dôvodu, že sa im venujete až moc. Otázkou teda je, čo je konkrétny príčinou ich uvadání. 

V súčasnej dobe sú populárne najmä vždyzelené rastliny, ktoré sa hodia do každej modernej domácnosti. Navyše sú to rastliny, ktoré nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, teda je môže pestovať aj úplný začiatočník. Medzi najobľúbenejšie druhy sa radí dracena alebo monstera, avšak aj tieto na prvý pohľad nenáročné rastliny môžu uvädať. A to konkrétne v týchto troch prípadoch: 

1) preliala ste ich 

Žiadna kvetina nemá rada, keď ju prelejete. Izbové rastliny síce vyžadujú dostatočné zavlažovanie ako všetky ostatné rastliny, však nič sa nemá preháňať. Ak je rastlina preliata, začnú jej žltnúť a vypadávať listy. Môže sa stať, že sa v hline objaví pleseň, ktorá neveští nič dobrého. 

Tejto situácii môžete predchádzať, a to tak, že pri každom zalievaní skontrolujete hlinu, či je alebo nie je vlhká od posledného zavlažovanie. 

2) nevetráme 

Ak máte izbovú rastlinu napríklad na parapete v spálni, musíte jej dopriať vzduch. V každej spálni je po ránu zatuchnutý. Málokto však zápach v spálni vyvetrá. Ak máte v spálni nejakú rastlinu, vetrať musíte, a to nielen ráno, ale aj počas dňa, aj keď je vonku zima. Kvetina potrebuje dostať trochu kyslíka, inak rýchlosťou blesku uvädá. 

3) Nemá dostatok slniečka 

Než si zaobstaráte kvetinu, niečo si o nej prečítajte. Každá rastlina miluje niečo iné – niektoré rastliny zbožňujú polotieň, iným nevadí úplný tieň, ďalšie rastliny však milujú slniečko. Ak si zaobstaráte rastlinu, ktorá vyžaduje slnečné lúče, musíte jej je dopriať. Ak je nedostáva, môže začať na seba upozorňovať, a to tak, že viditeľne vädne. 

Môže sa Vám ešte páčiť...